شهرنوین

حسابداری

سیستم مدیریت فرایندهای کاری (BPMS: Business Process Management System)

در سال های اخیر تغییرات گسترده در سازمان ها و استفاده بسیار از تکنولوژی و ارتباطات کامپیوتری باعث تغییر در شیوه مدیریت سازمان ها شده است. مدیران در سازمان های مختلف در تلاش اند تا سیستم های اطلاعاتی و تکنولوژی جدید را در سازمان خود پیاده سازی کنند. این فعالیت ها با استفاده از مدیریت فرایند امکان پذیر می شود.

مدیریت فرایند کسب و کار نرم افزاری برای دستیابی به مرتب نمودن و استاندارد کردن فرایندها می باشد.
سیستم های مدیریت فرایند کسب و کار بر اساس توسعه در دو دامنه فناوری اطلاعات و کسب و کار بنیان نهاده شده اند.

سیستم مدیریت فرایندهای کاری (BPMS: Business Process Management System) یک راهکار مناسب برای فائق آمدن بر مشکلات فرایندی سازمان ها می‌باشد. این راهکار به کمک ابزارهایی مولد فرایند در جهت تبدیل فرایندهای دستی به فرایند الکترونیکی، مدل‌سازی فرایند به کمک ابزار مدیریت گردش کار و در نهایت داشبوردهای مدیریتی مورد نیاز مدیران، حرکت به سوی تعالی سازمانی را محقق خواهد کرد.

بیشتر بخوانیم: اهمیت استفاده از نرم افزار های حسابداری در کسب و کار امروزی

فرایند چیست؟
فرایند به فعالیت هایی گفته می شود که به صورت متوالی با یکدیگر ارتباط دارند و در اثر این ارتباط ، محصول یا خدمتی را تولید می کنند. برای تولید این خدمت یا محصول به داده های ورودی نیاز است که پس از انجام مراحلی بر روی آن ها، محصول خروجی را ایجاد می کنند. طراحی فرایندهای سازمان به گونه ای است که در نهایت بتواند نیازهای اصلی مشتریان سازمان را برآورده کند.

انواع فرایندهای کسب و کار :
فرایندهای کسب و کار انواع مختلفی دارند که آشنایی با آن، مدیریت و مهندسی فرایند در هر سازمان بسیار ضروری است.
• فرایندهای اصلی سازمان
• فرایندهای توسعه سازمان
• فرایندهای پشتیبانی سازمان

اهمیت بهبود و کنترل فرایند :
بسیاری از سازمان ها در مسیر حرکت خود به دلایل مختلفی دچار روند نزولی می شوند. کنترل و مدیریت فرآیندهای کسب و کار به صورت پیوسته باعث شناخت دلایل این روند و تلاش برای بهبود شرایط می شود. یکی دیگر از دلایل کنترل و مدیریت فرایندها ، پیشرفت و بهبود رقبا است. در صورتی که فعالیت های سازمان بهبود نیابد، توانایی رقابت با سازمان های دیگر را نخواهد داشت و دیر یا زود از صحنه رقابت کنار خواهد رفت. دلیل دیگر بهبود و مدیریت فرایند، افزایش توقعات مشتریان است ، سازمان باید با تغییر نیازهای مشتریان آشنا باشد و رضایت مشتریان را جلب کند تا مشتری های خود را از دست ندهد.

بیشتر بخوانیم:
- باشگاه مشتریان اشتراکی
- پرداخت آنلاین
- بارکد چیست؟کلیدواژه‌ها: استاندارد کردن فرایندها-سیستم های مدیریت فرایند کسب و کار-دامنه فناوری اطلاعات و کسب و کار-سیستم مدیریت فرایندهای کاری -داشبوردهای مدیریتی- فرایند چیست؟-طراحی فرایندهای سازمان-نیازهای اصلی مشتریان سازمان- انواع فرایندهای کسب و کار-مدیریت و مهندسی فرایند-فرایندهای اصلی سازمان-فرایندهای توسعه سازمان-فرایندهای پشتیبانی سازمان- اهمیت بهبود و کنترل فرایند-کنترل و مدیریت فرآیندهای کسب و کار-کنترل و مدیریت فرایندها