شهرنوین

حسابداری

Cloud Server چیست؟

سرورهای ابری یا Cloud Server چیست؟
سرورهای مجازی که در بستر رایانش ارائه می شوند را سرورهای ابری (Cloud Server) می گویند. در واقع سرورهای ابری همان سرورهای اختصاصی مجازی هستند که بر روی زیرساخت ابری و در محیط رایانش ابری ارائه می شوند. سرور ابری از قابلیت اطمینان بسیار بالاتری نسبت به سرورهای سنتی برخوردار است. در صورتی که مشکلی برای برخی از آنها پیش بیاید، منابع به گونه ای عمل می کنند که سرویس های مشتریان تحت تأثیر قرار نگیرند. ابر تقریبا یک مفهوم جدید است اما بر اساس فناوری های رایانش ابری است که به تعداد نامحدودی از دستگاه ها اجازه می دهد به طور مؤثر به عنوان یک سیستم واحد عمل کنند.

رایانش نیز ترجمه کلمه (computing) است که در بعضی متون به جای رایانش از محاسبات و پردازش استفاده شده است. البته محاسبات معادل کاملی از این کلمه نیست. زیرا بر اساس تعریف واژه نامه های معتبر مانند آکسفورد، لانگمن این واژه به معنای استفاده از رایانه و عملیات رایانه ها یا اموری است که یک رایانه انجام می دهد و محاسبه و پردازش تنها یکی از این امور است. گسترش اینترنت باعث افزایش انتظارات مشتریان شده است. امروزه نیاز به انجام کارها در هر زمانی و همه جا به وجود آمده است. همچنین نیاز است که افراد بتوانند کارهای خود را بدون داشتن سخت افزارها و نرم افزارهای گران، از طریق خدماتی انجام دهند. رایانش ابری آخرین پاسخ فناوری به این نیازها بوده است.


تفاوت قیمت سرور اختصاصی و هاست ابری :

قیمت هر کدام از گزینه های موجود (سرور اختصاصی و هاست ابری) بسته به شرکتی دارد که هاست را از آن دریافت می کنید. سرور اختصاصی گران قیمت تر از هاست ابری است و هزینه آن به صورت ماهانه پرداخت می شود. در هاست ابری هزینه های کلی منابعی که استفاده می کنید را پرداخت می کنید.


از نظر زیر ساختی کلود به چهار دسته تقسیم می شود:

1- فضای ابری خصوصی :
فضای ابری خصوصی طراحی شده تا در یک سازمان خاص مورد استفاده قرار بگیرد. البته با وجود این مساله، ابر همچنان در خارج از مؤسسه و در فضای مخصوص دیتاسنتر باید باقی بماند و در فضای ارائه دهنده سرویس کلود قرار داشته باشد تا مفهوم ابر به آن اطلاق شود. مدیریت این نوع فضای ابری می تواند از داخل سازمان صورت گیرد و یا می تواند به یک مرکز متخصص امر سپرده شود.

2- فضای ابری عمومی :
ابرهای عمومی برای استفاده عموم افراد در دسترس قرار دارند. از لحاظ ساختاری تنها تفاوت این نوع فضای ابری با مدل ابری خصوصی در این است که تنها افراد معینی به فضای ابری خصوصی دسترسی دارند.

3- فضای ابری هیبریدی :
زمانی که یک ارائه کننده خدمات ابری، هم سرویس عمومی و هم خصوصی ابری را ارائه کند ، به آن فضای هیبریدی می گویند. این اتفاق زمانی می افتد که 2 فضای ابری جدا از هم قرار است اطلاعاتی را با هم به اشتراک بگذارند ، یا زمانی که یک شرکت رشد پیدا کرده است و شروع به گسترش خدماتش می کند.

4- فضای ابری اجتماعی :
وقتی یک فضای ابری خصوصی در میان نهادها و سازمان های مختلفی به اشتراک گذاشته می شود، به آن فضای ابری اجتماعی می گویند. در حقیقت ابر اجتماعی یک ابر عمومی است که به چند سازمان یا واحد بخصوص محدود شده است.

بیشتر بخوانیم:
- ارتباط با مشتریان در نرم افزار کسب و کار هُما
- ERP و مزایای استفاده از آن
- چگونه فروش حرفه‌ای موفق داشته باشیم؟کلیدواژه‌ها: سرورهای ابری- Cloud Server چیست؟- سرورهای مجازی- انتظارات مشتریان- سرور اختصاصی- هاست ابری- کلود- فضای ابری خصوصی- فضای ابری عمومی- فضای ابری هیبریدی- فضای ابری اجتماعی- ابر اجتماعی- ابر عمومی