شهرنوین

حسابداری

هوش تجاری یا BI چیست؟

هوش تجاری (Business Intelligence) یعنی داشتن دانشی فراگیر از همه عواملی که بر سازمان مؤثر است. یک اصطلاح کلی است که برای تعداد زیادی برنامه و نرم افزار مورد استفاده برای پردازش و تحلیل اطلاعات خام یک شرکت اطلاق می شود. به جای استخراج داده ها از صفحات گسترده، ایجاد فرمول های سفارشی، طراحی گراف ها و نمودارها به صورت دستی، هوش تجاری با جمع آوری داده ها در یک مکان و تجزیه و تحلیل عمیق اطلاعات کسب و کارها می پردازد.

با پیشرفت سریع کسب و کارها و اهمیت درک روند بازار، بهترین زمان برای شروع استفاده از سیستم هوش تجاری ، همان زمان راه اندازی کسب و کار است. در صورتی که مفهوم هوش تجاری به درستی درک و منتقل نگردد، موجب می شود تا انتظارات مدیران به صورت ناگهانی افزایش یابد و برآورده نشدن این توقعات مواردی از جمله سلب اطمینان مدیران از این سیستم به دنبال خواهد داشت، چرا که هوش تجاری فقط به دنبال کوتاه کردن مسیرهای پرس و جو در داخل اطلاعات است و خود مستقلا و بدون نیاز به اطلاعات مناسب قادر به ارائه پیشنهاد و راهکار نیست.

داده های اولیه عملیاتی سازمان معمولا در پایگاه داده ها نگهداری می شود. داده های تولید، میزان فروش، خرید، انبار، مشتریان و غیره در پایگاه داده ها حفظ می شوند و عملیات روزانه کارکرد سیستم ها به طور مستمر این داده ها را به هنگام می نماید. همچینین داده های تاریخی سازمان باید به منظور به کارگیری مجدد نگهداری شوند. به کارگیری انباره داده می تواند داده های سازمانی (تاریخی و عملیاتی) را به منظور اهداف تحلیلی در یکی جمع و نیازهای اطلاعاتی تصمیم گیرندگان را پاسخ دهد.

برای بهره گیری از نرم افزار های هوش کسب و کار یا BI ، کاربران میتوانند پرس و جو های مورد نظر خود را انجام و درخواست گزارش ویژه نمایند و یا بر اساس نیاز تحلیل هایی را از سیستم درخواست کنند. نتایج پرس و جو ها، درخواست ها (گزارشات، تحلیل ها) می تواند به شکل گزارش، پیش بینی، هشدار و یا نمودار ها ارائه شود.

بازار هوش تجاری را ابزاری برای برتری رقابتی و تحلیلگر بازار و مشتریان می داند. از لحاظ فناوری نیز هوش تجاری یک سیستم هوشمند است. به بیان ساده تر هوش تجاری (BI) چیزی نسیت مگر فرآیند بالا بردن سوددهی سازمان در بازار رقابتی با استفاده هوشمندانه از داده های موجود در فرآیند تصمیم گیری .

کارکرد های فناوری BI عبارتند از:
- گزارش گیری
- تجزیه و تحلیل
- داده کاوی و فرآیند کاوی
- مدیریت عملکرد تجاری
- متن کاوی
- تحلیل پیشگویانه
- تحلیل تجویزی

بیشتر بخوانیم:
- مدیریت پورتفولیو (سبد پروژه) چیست؟
- داده‌کاوی (Data Mining) چیست و چه کاربردهایی دارد؟
- متدلوژی RUP چیست؟کلیدواژه‌ها: هوش تجاری-تحلیل اطلاعات-طراحی گراف-نمودارها -سیستم هوش تجاری-کسب و کار-BI -ابزاری برای برتری رقابتی-تحلیلگر بازار-سیستم هوشمند-فرآیند تصمیم گیری-کارکرد های فناوری BI-گزارش گیری-تجزیه و تحلیل-مدیریت عملکرد تجاری-تحلیل پیشگویانه-تحلیل تجویزی