شهرنوین

حسابداری

صندوق فروشگاهی چیست؟

امروزه استفاده از صندوق های فروشگاهی از ضروریات راه اندازی یک کسب و کار فروشگاهی مستقل محسوب می شود. صندوق فروشگاهی یک دستگاه الکترونیکی یا مکانیکی می باشد که برای محاسبه و ثبت خرید و فروش روزانه، نگهداری هزینه و موجودی کالا در یک واحد صنفی مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی از واحدهای شغلی نیز در کنار صندوق فروشگاهی از یک بارکد خوان به منظور شناسایی کالا ، کشوی پول و چاپگر فیش جهت تسریع امور کاری خود و همچنین مدیریت بهتر استفاده می شود.

صندوق فروشگاهی Pos دستگاهی است که در مراکز فروش کالا و خدمات نصب می شود تا در هنگام خرید و فروش کالا به جای استفاده خریدار از وجه نقد مبلغ مورد توافق بصورت الکترونیک از حساب خریدار برداشت و به حساب فروشنده واریز می شود. این سیستم مختص عملیات فروش می باشد و برای مشتریان جزئیات خرید را به صورت یک فیش صادر می کند و عملیات حسابداری مکانیزه و انبارداری پیشرفته را نیز شامل می گردد. این پایانه ها که در اصل یک کامپیوتر می باشند به منظور استفاده در نقطه فروش طراحی شده اند، به گونه ای که فضای کمتری اشغال می نمایند و تجهیزات جانبی آن مناسب کاربری صندوق دار است.

هدف از به کارگیری صندوق فروشگاهی یک سامانه فروش ، مدیریت خرید ، فروش، هزینه، موجودی کالا، ارائه انواع گزارشات جهت تصمیم گیری بهتر یا تهیه یک آمار مشخص، تسریع و بهبود روند فروش و در نهایت صدور الکترونیکی فاکتور فروش می باشد.

بیشتر بخوانیم:
- نرم افزار تحت وب یا Web Based چیست؟

تاریخچه صندوق فروشگاهی :
در سال 1906، مخترع چالز اف.کترینگ ، هنگام کارکردن در شرکت صندوق فروشگاهی ملی، یک صندوق فروشگاهی را با یک موتور الکتریکی طراحی نمود. طراح پیشرو، سازنده، تولید کننده، فروشنده و صادر کننده صندوق فروشگاهی که در سال 1950 تا 1970 در لندن مستقر بود، صندوق فروشگاهی گراس بود، که توسط برادران سام و هنری گراس تأسیس شد.

وجود صندوق فروشگاهی در رستوران ها از جمله فست فودها فصلی جدیدی را رقم زد، فست فودها پیش از دیگر مراکز به استفاده از صندوق فروشگاهی برای سفارش گیری و فروش رو آوردند، رستوران های زنجیره ای که دارای چندین صندوق ثبت سفارش هستند از طریق IP تمام دستگاه های پوز را به سیستم مرکزی وصل می کنند و آمار فروش و سود را به صورت روزانه، ماهانه، یا آنلاین بررسی می نمایند، وجود صندوق فروشگاهی در فست فودها باعث کاهش زمان سفارش گیری و کاهش حجم صف صندوق می شود.

انواع صندوق فروشگاهی :
1- صندوق فروشگاهی ERC : صندوق فروشگاهی ERC نوعی ماشین حساب است که دارای نرم افزار فروشگاهی می باشد و قابلیت تغییر یا ارتقاء ندارد. صندوق مکانیزه فروش کلیه عملیات مربوط به فروش کالا و ارائه خدمات را تحت فروش قرار می دهد تا آنجا که تمامی زنجیره خرید از تامین کنندگان، امور انبارداری، تعیین قیمت، صدور فاکتور، محاسبه مبلغ فاکتور، مشتریان، خدمات وفادارسازان مشتریان و در نهایت پرداخت را پشتیبانی می کند.

2- صندوق فروشگاهی Pos : صندوق فروشگاهی Pos از نظر عمر بهترین نوع صندوق می باشد که چند کاربره هم می باشد. سیستم های Pos، سخت افزار و نرم افزار تخصصی را به صورت یک راه حل کسب و کار یکپارچه برای انجام معاملات، مدیریت موجودی و برنامه های وفاداری مشتری، با هم ترکیب می کنند.

3- صندوق فروشگاهی Pos touch : صندوق فروشگاهی Pos tuoch یا همان صندوق لمسی می باشد که نمایشگر آن لمسی می باشد و تمامی امور با این صفحه نمایشگر مدیریت و کنترل می شود. بنابراین از کیبورد و موس استفاده ای ندارد. صندوق فروشگاهی تاچ بروزترین نسل پوز فروشگاهی است که برای بهره وری در کلیه مراکز فروش کوچک و بزرگ ایده آل است.

بیشتر بخوانیم:
- روشهای محاسبه بهای تمام شده موجودی کالا در روش ادواری
- اهمیت و مزایای انبارداری صحیح
- حسابداری حقوق و دستمزدکلیدواژه‌ها: صندوق های فروشگاهی-کسب و کار-صندوق فروشگاهی-دستگاه الکترونیکی یا مکانیکی-خرید و فروش-موجودی کالا-واحد صنفی-بارکد خوان-صندوق فروشگاهی Pos-عملیات فروش-انبارداری پیشرفته-تجهیزات جانبی-سامانه فروش-مدیریت خرید-انواع گزارشات-فاکتور فروش-تاریخچه صندوق فروشگاهی