شهرنوین

حسابداری

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مارکتینگ در لغت به معنای بازاریابی است و یک اصطلاح کلی برای بازاریابی آنلاین است. دیجیتال مارکتینگ هم طبیعتاً نوعی از بازاریابی است که بصورت دیجیتالی و عموما در بستر اینترنت انجام می شود. دیجیتال مارکتینگ به همه فعالیت های آنلاین شما برای جذب مشتری در زمینه کسب و کارتان اطلاق می شود. کسب و کارهایی که از نفوذ کانال هایی مثل جستجوی گوگل، شبکه های اجتماعی، ایمیل، وب سایت و... برای جذب مشتریان استفاده می کنند، دیجیتال مارکتینگ می کنند. در واقع دیجیتال مارکتینگ خیلی گسترده تر از دیگر روش های بازاریابی در کسب و کارهای سنتی است. در هر کسب و کاری می توان با بهره گیری از تکنولوژی و ابزارهای دیجیتال نه تنها به تبلیغ و بازاریابی مؤثر پرداخت بلکه با آنالیز رفتار مشتریان و جامعه هدف خود، می توان تبلیغات هدفمند و مشتریان وفادار داشت.

دیجیتال مارکتینگ ( digital marketing ) به استفاده از رسانه های جدید در دنیای تجارت اطلاق می شود که این بازاریابی دیجیتال بسیار به اینترنت وابسته می باشد و نام دیجیتال مارکتینک را به خود گرفته است. از وب سایت شما تا دارایی های آنلاین تان مانند تبلیغات آنلاین، ایمیل مارکتینگ ، بروشورهای آنلاین و فراتر از اینها یک مجموعه گسترده ای از تکنیک هایی است که باید در نظر گرفته شود. یک بازاریاب دیجیتال باید تصویر درست و واضحی از این ابزار داشته باشد که بتواند در راستای دستیابی به اهدافش از آنها استفاده کند.

بیشتر بخوانیم: صندوق فروشگاهی چیست؟

در واقع برخلاف شیوه های قدیمی و منسوخ شده بازاریابی، در دیجیتال مارکتینگ مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار هستند، به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف سعی در تحلیل و بررسی علایق و ذائقه های مشتری می کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند. در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند. یک دیجیتال مارکتر یا همان کارشناس بازاریابی کسی است که با کمک ابزارهایی که در اختیار دارد، پس از نیازسنجی در مورد کسب و کار موردنظر، شروع به بازاریابی می کند. بازاریابی دیجیتال یکی از زیرشاخه های علم بازاریابی به شمار می آید که شخص مسئول این کار علاوه بر این که باید از علم بازاریابی کاملا مطلع بوده و بر آن مسلط باشد، بتواند از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای پیشبرد اهداف کسب و کار موردنظر استفاده کند. این اهداف می توانند یکی از سه هدف فروش بیشتر ، برندسازی ، وفادارسازی مشتریان قبلی یا ترکیبی از آنها باشند.

- انواع دیجیتال مارکتینگ:
1- بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو ( Search Engine Marketing ): در یک تعریف ساده این گونه می توانیم بیان کنیم که به کلیه فعالیت ها و راهکارهایی گفته می شود که در جهت افزایش رتبه و رنکینگ و به ویژه درآمد یک سایت انجام می گیرد. در این روش با استفاده از تکنیک های طراحی سایت و سئو سعی در بهبود جایگاه سایت موردنظر دارند تا با ارتقاء جایگاه سایت در نتایج جستجو و قرار گرفتن در صفحه اول کاربران سریعتر و راحت تر به سایت دسترسی داشته باشند.

2- بازاریابی با استفاده از شبکه های اجتماعی ( Social Network Marketing ): به صورت کلی به فرآیند جلب توجه مخاطبان در راستای اهداف تجاری از طریق شبکه های اجتماعی، بازاریابی شبکه های اجتماعی گفته می شود. این روش نوعی بازاریابی دهان به دهان است کاربران با اشتراک گذاری کامنت ها این نوع تبلیغ را گسترش می دهند. همچنین از دیگر اهداف این روش لینک دهی و به اشتراک گذاری تصاویر و ویدئوهای خود و بالا بردن وب سایت می شود.

3- بازاریابی محتوایی ( Content Marketing ): یک رویکرد استراتژیک است که برای بازاریابی است که روی تولید و توزیع محتوای با ارزش تمرکز دارد. این نوع از بازاریابی در تلاش برای ارائه محتوایی است که بتواند با کمترین و مناسب ترین کلمات بهترین و عمیق ترین تأثیر را بر مخاطبان گذاشته و از طریق درگاه و کانال های ارتباط جمعی کاربران به نشر این محتوا بپردازند و مشتریان را به سمت وب سایت شما هدایت کند.

4- بازاریابی ایمیلی ( Email Marketing ): یک روش مستقیم بازاریابی است که در آن به واسطه ایمیل، اطلاعاتی درباره محصولات و خدمات خود به مخاطبان ارائه می دهد. بازاریابی ایمیلی یکی از شایع ترین نوع بازاریابی می باشد که با طراحی مناسب صفحه سایت و ارسال منظم ایمیل به مشتریان می توانید مشتریان بیشتری را به صورت وفادار نگه دارید.

بیشتر بخوانیم:
- باشگاه مشتریان اشتراکی
- ERP و مزایای استفاده از آن
- داشبورد مدیریتی چیست؟کلیدواژه‌ها: مارکتینگ- بازاریابی-بازاریابی آنلاین-دیجیتال مارکتینگ-digital marketing-ایمیل مارکتینگ-بروشورهای آنلاین-دیجیتال مارکتر-کارشناس بازاریابی- نیازسنجی-بازاریابی دیجیتال-علم بازاریابی-فروش بیشتر- برندسازی-Search Engine Marketing-Social Network Marketing-بازاریابی محتوایی