شهرنوین

حسابداری

VOIP چیست؟

پرتکل صدا تحت اینترنت یا Voice Over Internet Protocol یک فناوری است که به شما اجازه انتقال صدا و تماس های تلفنی تحت ارتباط اینترنتی را می دهد.

مدیریت سیستم VOIP عموما به صورت Web Base و از طریق رابط گرافیکی و کاربر پسند می باشد که باعث می شود کنترل، تنظیم و تغییرات در سیستم بسیار آسان انجام شود. به این ترتیب جهت انجام تنظیمات و تغییرات در یک سیستم تلفن VOIP نیازی به حضور فیزیکی کارشناس VOIP نمی باشد و تمامی کارها به صورت از راه دور یا ریموت قابل انجام می باشد.

سیستم VoIP از یک استاندارد به نام SIP استفاده می کند که باعث می شود امکان استفاده از هر تجهیزی که از SIP پشتیبانی می کند وجود داشته باشد. بنابراین هیچ گونه محدودیتی در انتخاب تجهیزات و مخصوصا تلفن ها وجود ندارد و می توان در یک سازمان از چندین برند و چندین مدل تلفن بدون هیچ محدودیت و مشکلی استفاده نمود. تلفن های IP در برند ها و مدل های بسیار متنوعی عرضه می شود. تلفن های کارمندی، تلفن های مخصوص منشی، تلفن های مدیریتی، تلفن هایی با صفحه نمایش رنگی، تلفن هایی با صفحه نمایش لمسی، تلفن های بی سیم، تلفن هایی با ظاهر مدرن، زیبا و شیک و تلفن هایی با امکان ارتباط تصویری، تلفن هایی هستند که در سیستم VoIP قابل ارائه می باشند.

به کمک فناوری VOIP می توانید در هر زمان و با هر شخصی گفتگو نمایید کافیست هر دو طرف مکالمه به اینترنت متصل باشند و همچنین می توانید به میزان دلخواه بدون توجه به هزینه به مکالمه خود ادامه دهید. به کمک تکنولوژی VOIP در زمان گفتگو با سایر افراد و به طور همزمان می توانید با آنان داده هایی نظیر تصاویر، نمودارها، تصاویر ویدئویی را نیز مبادله نمایید.

صوت یا صدای انسان سیگنالی آنالوگ است. بنابراین در مبدأ از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، استفاده می‌شود. با توجه به اینکه صوت می‌بایست جهت انتقال از طریق شبکه IP به بسته‌هایی از جنس دیتا تبدیل شوند، دیجیتال شدن سیگنال صوت باید انجام پذیرد.

بیشتر بخوانیم:
- تبیین رابطه تورم و رشد اقتصادی در ایران
- داده‌کاوی (Data Mining) چیست و چه کاربردهایی دارد؟
- متدلوژی RUP چیست؟کلیدواژه‌ها: پرتکل صدا تحت اینترنت یا Voice Over Internet Protocol-انتقال صدا و تماس-مدیریت سیستم VOIP-سیستم تلفن VOIP-سیستم VoIP-تکنولوژی VOIP-دیجیتال شدن سیگنال