شهرنوین

حسابداری

آموزش بستن حسابها و تهیه صورتهای مالی

- دوره مالی چیست ؟
برای تعیین وضعیت سود یا زیان واحد های تجاری، مدت فعالیت آن ها به دوره های کوتاه تقسیم می شود که به هر یک از این دوره ها، دوره مالی گفته می شود. در پایان هر دوره مالی وضعیت مالی شرکت ها در گزارشات مالی بیان می شود.

- سال مالی چیست ؟
به دوره مالی که مدت آن یک سال باشد "سال مالی" گفته می شود. طبق قواعد و قوانین موجود در پایان هر سال مالی حسابداران و شرکت ها موظف به ارائه صورت های مالی و تحویل اظهارنامه عملکرد می باشند. این عمل در برنامه حسابداری قابل انجام می باشد. سال مالی بیشتر شرکت ها در ایران مطابق با تقویم خورشیدی و از ابتدای فروردین تا آخر اسفند ماه می باشد. برخی شرکت های دیگر نیز بر اساس نوع فعالیت خود، تاریخ های متفاوتی را برای سال مالی خود انتخاب می کنند مانند واحد های تجاری فعال در زمینه محصولات کشاورزی که بسته به فصول فعالیت خود را انجام می دهند.

حسابداری تا رسیدن به مرحله بستن حساب ها چه چرخه هایی را طی می کند؟
چرخه حسابداری به یک سری ازعملیاتی می‌گویند که هر سال و یا در هر دوره مالی تکرار می‌شود. این چرخه به ترتیب شامل عملیات‌های زیر است:
1. جمع آوری کلیه اطلاعات مالی موسسه

2. تجزیه و تحلیل کلیه معاملات و عملیات مالی موسسه

3. ثبت کلیه معاملات و عملیات مالی موسسه در دفتر مالی

4. انتقال کلیه عملیات‌ها از دفتر روزنامه به دفتر کل

5. آماده کردن تراز آزمایشی (اصلاح نشده)

6. اصلاح و تعدیل حسابهای دفتر کل

7. آماده کردن تراز آزمایشی (اصلاح شده)

8. آماده کردن صورت سود و زیان و صورت تغییرات سرمایه

9. بستن حسابهای موقت

10. آماده کردن تراز آزمایشی (اختتامی)

11. تهیه ترازنامه و بستن حسابهای دائمی

در مرحله اول کلیه اطلاعات مالی و جزییات مربوط به آن در موسسه گرد آوری و طبقه بندی و مرتب می شود.
پس ازآن این اطلاعات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و رویدادهای مالی و عملیات های مربوط به آن ارزیابی شده و تحلیل می گردند.
در مرحله بعد کلیه ثبت های لازم در دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه به صورت کاملا دقیق و با تمام جزییات انجام می شود.
بعد از آن اطلاعات از دفتر روزنامه به دفتر کل منتقل شده و حسب نیاز جزییات تکمیل می گردند.
آماده سازی تراز آزمایشی بعد ازآن که اطلاعات به دفتر کل منتقل گردید انجام می شود.
بعد از مشخص شدن تراز آزمایشی حساب های دفتر کل تعدیل و اصلاح شده و اشتباهات برطرف می شوند.
وقتی که حساب های دفتر کل اصلاح و تعدیل شد حالا نوبت به تهیه تراز آزمایشی اصلاح شده می رسد و با استفاده از آن صورت سود و زیان و صورت تغییرات سرمایه تهیه می گردد.
در این مرحله نوبت به بستن حساب های موقت می رسد و وقتی حساب های موقت بسته شدند تراز اختتامیه هم تهیه شده و ثبت های لازم انجام می شود.
در مرحله آخر ترازنامه شرکت تهیه شده و حساب های دائمی بسته و به سال بعد منتقل می گردند.
در یک حسابداری حرفه ای و مطابق با اصول مراحل بالا باید یک به یک و به طور کامل انجام شده تا درنهایت ترازنامه بدست آمده قابل استناد باشد هر کدام از این مراحل که انجام نشود یا اینکه دچار نقص و اشتباه گردد ترازنامه ای که در پایان بدست می آید ارزش محاسباتی نداشته و برای تصمیمات مدیریتی و مالی قابل استناد نخواهد بود.

به طور کلی می­ توان گفت عملیات حسابداری دو نوع می باشد: یکی عملیات مربوط به رویدادهای طی دوره مالی و دیگری عملیات مربوط به پایان دوره مالی. بخش اول شامل مواردی از جمله جمع آوری اطلاعات رویداد­­های مالی، تجزیه و تحلیل کلیه معاملات و عملیات مالی، ثبت اسناد حسابداری رویداد‎‎­­­­­های مالی و انتقال اطلاعات ثبت شده از دفتر روزنامه به دفتر کل است. بخش دوم که موضوع این مقاله می باشد شامل بستن حساب­های موقت و حساب­های دائمی می­باشد. بخش دوم در پایان دوره مالی و یا بعد از پایان دوره مالی انجام می شود.

در انتهای هر سال، واحد های حسابداری شرکت ها و کسب و کارهای کوچک، کلیه حسابهای خود را می‌بندند. با بستن سال مالی، دوره مالی به پایان میرسد و درواقع اطلاعات حسابداری به سال بعد منتقل می شود. بستن سال مالی از حساسیت فراوانی برخوردار است، به طور یقین رعایت اصول بستن سال مالی از طریق نرم افزار حسابداری هما، علاوه بر تسلط کاربر نیازمند رعایت نکاتی است که خواندن این مقاله را برای کلیه حسابداران توصیه میکنیم.

بیشتر بخوانیم: استهلاک در حسابداری

دلایل بستن سال مالی :
محاسبه سود و زیان در پایان هر سال مالی و صفر نمودن در سال مالی جدید
جلوگیری از حجیم شدن اطلاعات
شروع شماره فاکتور و اسناد از 1
مرحله مهم و پیش از آغاز برای عملیات بستن سال مالی؛ اطمینان از صحت اسناد است و باید کلیه اسناد، شماره گذاری و قطعی شده باشد. در غیر این صورت اگر بخواهید در سال جاری اطلاعات ثبت شود، مانده ها به سال بعد منتقل نمی شود و باید تاثیر مانده ها به صورت دستی در سند اختتامیه سال جاری و سند افتتاحیه سال بعد مشخص شود.
بررسی دوباره کلیه ترازهای مالی
استفاده از انبار گردانی و بررسی صحت موجودی کالا
تایید صندوق
کنترل کاردکس
بررسی سرفصل ها
بررسی سندهایی که بدون توجه به اصول حسابداری ثبت شده اند
بررسی کلیه فاکتورها
اصلاح موجودی انبار و قیمت میانگین کالا
بررسی موجودی منفی کالاها
مرتب سازی اسناد قبل از بستن حسابها

بستن حساب‎ها :
بستن حساب‎ها و ثبت سند اختتامیه و افتتاحیه جز مواردی است که هر حسابداری در طی زمان فعالیت خود با آن سر و کار خواهد داشت. با اینکه صدور سند افتتاحیه و اختتامیه یک بار در هر دوره مالی نیاز است ولی انجام این کار به شکل درست بسیار مهم و حیاتی می‎باشد.

منظور از بستن حساب‎ها در حسابداری چیست؟
“بستن حساب‎ها در حسابداری” به معنی صفر کردن مانده هر حساب می باشد. این کار با بستانکار کردن مانده نهایی حساب­­های دارای مانده بدهکار و یا بدهکار کردن مانده نهایی حساب­های دارای مانده بستانکار طی اسناد حسابداری انجام می شود.

در چه زمانی به بستن حساب­ها نیاز است ؟
1- طی دوره مالی:
به عنوان مثال مانده حساب برخی از مشتریان به دلایلی مانند عدم پرداخت بدهی یا عدم ادامه همکاری با شرکت یا ارائه تخفیف بابت مانده حساب در طی سال مالی بسته می شود یعنی مانده بدهی وی به مطالبات سوخت شده و یا سرفصل متناسب با آن منتقل می شود. به عنوان مثال آقای الف (مشتری شرکت) مبلغ 1/000/000 ریال به شرکت بدهکار می­باشد و این مبلغ باید به عنوان تخفیف برای وی در نظر گرفته شده و حساب وی بسته شود. ثبت حسابداری مربوط به این رویداد به شرح زیر است:

تخفیفات فروش 1/000/000

حساب­های دریافتنی تجاری / آقای الف 1/000/000

2- پایان دوره مالی:

این مورد که مفصل­ تر و پیچیده ­تر از بستن حساب­ها در طی دوره مالی می­باشد برای مشخص نمودن سود و زیان دوره مالی، صدور سند اختتامیه و هم چنین انتقال مانده حساب­های دائم به دوره مالی بعدی و صدور سند افتتاحیه، انجام می­شود.

بستن حساب­ها در پایان دوره مالی با در نظر گرفتن نوع حساب­های موقت (سود و زیانی)، مخلوط و دائمی (ترازنامه‎ای) انجام می­شود. برای بستن حساب­های پایان سال ابتدا باید مانده همه حساب­های موقت به یک حساب دائم بسته شود و پس از آن مانده همه حساب­های دائمی طی سند اختتامیه، بسته شده و به عنوان سند افتتاحیه به دوره مالی بعدی منتقل شود.

لیست حسابهای موقت و دائم :
نمونه حساب­­های موقت: برخی از حساب­های این گروه که مربوط به درآمد و هزینه­ ها می­باشد شامل فروش، هزینه حقوق و دستمزد، هزینه آب، هزینه تلفن و … است که در پایان دوره مالی مانده آن­ها بسته می­شود و به طور مستقیم به سال بعد منتقل نمی­شود. به این حسابها حسابهای سود و زیانی هم گفته می‎شود.

نمونه حساب­های مخلوط: از جمله این نوع حساب­ها، پیش پرداخت اجاره و پیش دریافت درآمد می­باشد که شامل دو بخش موقت و دائمی می­باشند. در پایان دوره مالی بخشی از آن به عنوان حساب موقت به حساب هزینه منظور می شود و بخش دیگر آن به عنوان حساب دائم به دوره مالی بعدی منتقل می شود.البته نهایتا حساب‌های مختلط هم با انجام اصلاحات و ثبت‌های اصلاحی وارد حساب‌های دائمی یا موقت می‌شوند. به همین خاطر در پایان سال حساب‌ها یا دائمی هستند یا موقت.

نمونه حساب­های دائمی: برخی از حساب­های این گروه که شامل دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام می­باشد شامل موجودی نقد و بانک، حساب­های دریافتنی تجاری، سرمایه و … است که مانده آن­ها آنآدر پایان دوره مالی بسته شده و به طور مستقیم به دوره مالی بعد منتقل می­گردد.به این حسابها حسابهای ترازنامه‎ای هم گفته می‎شود.

روش بستن حساب­های موقت در پایان سال :
بستن حسابهای موقت با استفاده از یک حساب موقت واسط به نام “حساب خلاصه سود و زیان” انجام می‎شود. پیش از آموزش روش بستن حسابهای موقت حساب خلاصه سود و زیان را توضیح می‎دهیم:

بیشتر بخوانیم: حسابداری حقوق و دستمزد

حساب خلاصه سود و زیان چیست ؟
حساب خلاصه سود و زیان حساب موقتی است که مانده سایر حساب‎های موقت به آن بسته می‎شود و مانده نهایی آن نشان دهنده سود یا زیان شرکت در طی یک دوره مالی است:

مانده بدهکار حساب خلاصه سود و زیان نشان دهنده بیشتر بودن هزینه‎های یک دوره مالی نسبت به درآمدها بوده و نشان دهنده زیان می‎باشد.

مانده بستانکار حساب خلاصه سود و زیان نشان دهنده بیشتر بودن درآمدهای یک دوره مالی نسبت به هزینه‎ها بوده و نشان دهنده سود می‎باشد.

ماهیت حساب خلاصه سود و زیان :
حساب خلاصه سود و زیان دارای ماهیت دو گانه است یعنی هم میتواند دارای مانده بدهکار باشد و هم مانده بستانکار. بر اساس بند فوق مانده این حساب در صورت وجود زیان بدهکار و در صورت وجود سود بستانکار می‎باشد.

بستن حسابهای موقت با توجه به ماهیت خدماتی بودن و یا بازرگانی بودن شرکت کمی متفاوت است. تنها تفاوت در این است که حساب‌هایی در شرکت‌های بازرگانی وجود دارد که در شرکت‌های خدماتی وجود ندارد. این حساب‌ها شامل حساب‌های خرید، فروش، برگشت از فروش و تخفیفات، برگشت از خرید و تخفیفات، تخفیفات نقدی خرید، تخفیفات نقدی فروش و موجودی کالای اول دوره و موجودی کالای انتهای دوره هستند.

بستن حساب‌های موقت در انتهای دوره مالی در شرکت‌های خدماتی :

مرحله اول: بستن حساب درآمد

مرحله دوم: بستن حساب هزینه‌ها

مرحله سوم: بستن حساب خلاصه سود و زیان

مرحله چهارم: بستن حساب برداشت


بستن حساب‌های موقت در انتهای دوره مالی در شرکت‌های بازرگانی :

مرحله اول: حساب خلاصه سود و زیان بدهکار و موجودی کالای اول دوره بستانکار می‌شود.

مرحله دوم: حساب‌های فروش، تخفیفات نقدی خرید و برگشت از خرید و تخفیفات بدهکار و حساب خلاصه سود و زیان بستانکار می‌شود.

مرحله سوم: حساب‌های خرید، هزینه‌ها، برگشت از فروش و تخفیفات و تخفیفات نقدی فروش بستانکار و حساب خلاصه سود وزیان بدهکار می‌شود.

مرحله چهارم: این مرحله کاملا شبیه مرحله سوم شرکت‌های خدماتی است.

مرحله پنجم: این مرحله کاملا شبیه مرحله چهارم شرکت‌های خدماتی است.

صدورسند تعدیل ماهیت :
دراین مرحله به بررسی حسابهایی که مانده آنها خلاف آن چیزی است که در قسمت حسابهای معین قرار داده شده بپردارید. برای این منظور باید یکسری حساب معین طرف مقابل تعریف کنید تا مانده حسابهای خلاف ماهیت با آن بسته شود. حساب معین طرف مقابل دارای شرایط زیر می باشد:

الف – نظر ماهیت مخالف حساب مذکور باشد.
ب – باید از نظر سطوح تفصیلی و نوع حسابهای تفصیلی مرتبط دقیقا مانند حساب خلاف ماهیت شده باشد.

مراحل عملیاتی بستن حسابهای موقت :
مرحله اول – بستن حساب فروش یا درآمد:
مانده حساب فروش یا درآمد بدهکار و به همان مبلغ خلاصه سود و زیان بستانکار می­ شود:

درآمد/فروش ****

خلاصه سود و زیان ****

مرحله دوم – بستن حساب­ هزینه:
معادل جمع کل هزینه ها، خلاصه سود و زیان بدهکار و هزینه ها بستانکار می­ شود:

خلاصه سود و زیان ****

هزینه حقوق و دستمزد ****

هزینه اجاره ****

هزینه تعمیر و نگهداری ****

مرحله سوم: بستن حساب خلاصه سود و زیان
بر اساس مصوبه هیات مدیره مشخص می شود که حساب خلاصه سودوزیان به چه حسابی بسته شود.
اگر مصوبه مشخص کند که این حساب به حساب سرمایه بسته شود ثبت آن به صورت زیر خواهد بود:

سود (زیان) جاری بدهکار

سرمایه بستانکار

شرح: بابت انتقال مانده به حساب سرمایه,

ممکن است مصوبه هیات مدیره مشخص کند که این حساب به حساب سود (زیان) انباشته بسته شود.
حساب سود و زیان اتباشته حسابی است دائم، که جزء گروه حساب حقوق صاحبان سهام می باشد. ماهیت این حساب در صورت سود بستانکار و در صورت زیان بدهکار است. در پایان سال مالی میزان سود یا زیان همان سال در این حساب انباشته میشود.
ممکن است هیات مدیره مصوب کند که حساب سود(زیان) جاری به صورت مرکب به حساب سود (زیان) انباشته و اندوخته بسته شود.
در این صورت طبق مصوبه بخشی از مانده این حساب (مثلا 5 درصد) به حساب اندوخته احتیاطی و مابقی به حساب سود (زیان) انباشته منتقل می‌شود.

نکته 1: در برخی کتاب­ها و سایت­ها عنوان شده که حساب خلاصه سود و زیان مستقیما به حساب سرمایه بسته می­شود. در این خصوص در نظر داشته باشید خلاصه سود و زیان به حساب “سود(زیان) انباشته بسته می­شود و دلیل آن هم امکان گزارش گیری دقیق میزان سود یا زیان هر سال و هم چنین نیاز به ثبت صورتجلسه مجمع شرکت یا واحد اقتصادی در اداره ثبت شرکت ها در خصوص تغییر در سرمایه می­باشد و بدون انجام مراحل قانونی نمی­توان گردشی در حساب سرمایه ثبت نمود.
حساب حقوق صاحبان سهام شامل:
سرمایه
اندوخته
سود و زیان انباشته

ممکن است هیات مدیره مصوب کند که حساب سود(زیان) جاری به صورت مرکب به حساب سود (زیان) انباشته و اندوخته بسته شود.
در این صورت طبق مصوبه بخشی از مانده این حساب (مثلا 5 درصد) به حساب اندوخته احتیاطی و مابقی به حساب سود (زیان) انباشته منتقل می‌شود.

ثبت بستن حساب خلاصه سود و زیان با فرض مانده بستانکار(سود):

این حالت با بدهکار کردن حساب خلاصه سود و زیان و بستانکار کردن حساب ” سود(زیان) انباشته ” انجام می­شود:

خلاصه سود و زیان ****

سود (زیان) انباشته ****

ثبت بستن حساب خلاصه سود و زیان با فرض مانده بدهکار(زیان):

این حالت با بدهکار کردن حساب ” سود(زیان) انباشته ” و بستانکار کردن حساب خلاصه سود و زیان انجام می­شود:

سود (زیان) انباشته ****

خلاصه سود و زیان ****

نحوه آماده کردن تراز آزمایشی اختتامی
پس از انجام اصلاحات بر روی حساب‌های موقت و انتقال آنها به دفتر کل، مانده حساب‌ها در دفتر کل صفر می‌شود. در این مرحله از مانده حساب‌ها در دفتر کل یک تراز آزمایشی تهیه می‌کنیم که به آن تراز آزمایشی اختتامی می‌گویند. این تراز فقط شامل حساب‌های دائمی می‌شود.

مرحله چهارم – بستن حساب­های دائمی در پایان سال :
بستن حساب های دائم به دو صورت ممکن می باشد:

1- بستن حساب های دائم با استفاده از حساب واسط

برای بستن حساب‌های دائم (ترازنامه ای) حسابی به نام حساب تراز اختتامیه، نیاز داریم.
از حساب های ترازنامه ای با ماهیت بدهکار شروع می کنیم. حساب های دائم که ماهیت بدهکار دارند حساب‌های دارایی هستند مانند صندوق، بانک، اسناد دریافتنی، بدهکاران، موجودی کالا
حساب هایی که ماهیت بدهکار دارند را خلاف ماهیت، به حساب تراز اختتامیه می بندیم، یعنی حساب تراز اختتامیه بدهکار و حساب های دارایی بستانکار.
می دانیم که مانده حساب‌های دائم باید به سال مالی جدید منتقل شوند. برای این منظور به حسابی به نام تراز افتتاحیه نیاز داریم.
در مرحله بعد حساب هایی که ماهیت بستانکار دارند شامل بدهی ها و حقوق صاحبان سهام را خلاف ماهیت به حساب تراز اختتامیه می‌بندیم.
و در نهایت برای انتقال آنها به سال بعد، ثبت قبلی را برعکس با حساب تراز افتتاحیه می‌زنیم.

2- بستن حساب های دائم بدون استفاده از حساب واسط

در این حالت نیازی به حساب های تراز اختتامیه و افتتاحیه نداریم. در پایان سال مالی در یک سند، حساب های ترازنامه ای را به ترتیب از حساب های دارای ماهیت بدهکار و سپس حساب های دارای ماهیت بستانکار، خلاف ماهیت درج می کنیم. مثلا مانده صندوق که دارای ماهیت بدهکار است، اینجا بستانکار می کنیم.
اگر طی دوره همیشه سندهایتان درست ثبت شده و تراز بوده اند این سند هم باید تراز باشد. این سند به عنوان سند اختتامیه در پایان سال مالی ثبت می شود .در سال جدید همین سند را ثبت معکوس به عنوان سند افتتاحیه درج می کنیم. یعنی حساب‌هایی که در سند اختتامیه بستانکار بوده اند بدهکار و آنها که بدهکار بوده اند بستانکار می شوند.

پیش از بستن حساب های دائمی (صدور سند اختتامیه) ابتدا باید ذخیره مالیات، اندوخته قانونی و سایر موارد نیز شناسایی و ثبت گردد. روش انجام هر یک از موارد به این شرح می باشد:

بیشتر بخوانیم: ماهیت حسابها در حسابداری

روش محاسبه میزان مالیات :

بر اساس قانون مالیاتهای مستقیم، نرخ مالیات عملکرد معادل 25% سود خالص می باشد. قبل از محاسبه ذخیره مالیات عملکرد باید با در نظر گرفتن قانون مالیات های مستقیم مواردی از قبیل درآمدهای معاف از مالیات و همچنین هزینه های مربوط به درآمدهای معاف از مبلغ سود کنار گذاشته شود و همچنین سایر موارد نیز رعایت گردد.

با فرض اینکه اینکه میزان سود سال مربوطه معادل 300/000/000 ریال می باشد مالیات متعلقه به شرح زیر محاسبه و ثبت حسابداری آن انجام می شود:

75/000/000 = 25% * 300/000/000

سود (زیان) انباشته 75/000/000

ذخیره مالیات عملکرد 75/000/000

نکته: میزان ذخیره در نظر گرفته شده به صورت علی الحساب می باشد و مبلغ دقیق آن پس از رسیدگی به اسناد و مدارک توسط سازمان امور مالیاتی مشخص می شود.

روش محاسبه اندوخته قانونی و سایر اندوخته ها :

اندوخته قانونی بخشی از سود خالص هر سال می باشد که طبق ماده 140 اصلاحیه قانون تجارت باید به عنوان ذخیره قانونی در نظر گرفته شود. طبق قانون تجارت باید هر ساله معادل 5%سود شرکت جهت اندوخته قانونی ذخیره شود تا میزان آن به 10%سرمایه برسد. پس از اینکه مقدار اندوخته قانونی با 10% سرمایه شرکت برابر شد الزامی به ذخیره مقدار بیشتر وجود ندارد و اختیاری می باشد.

نکته: طبق ماده 238 اصلاحیه قانون تجارت، مبنای محاسبه اندوخته قانونی ، سود خالص پس از وضع زیان های وارده در سالهای می باشد. بنابراین ، در شرایطی که شرکت زیان انباشته (سنواتی ) دارد ، تنها ، رقم سود خالص سال جاری نباید مبنای محاسبه اندوخته قانونی قرار گیرد بلکه لازم است جمع زیان سنواتی از رقم سود خالص سال جاری کسر و یک بیستم مازاد محاسبه و به عنوان اندوخته قانونی در نظر گرفته شود .

سایر اندوخته ها:
در نظر گرفتن سایر اندوخته ها مانند اندوخته عمومی و احتیاطی اختیاری و در صورت تصمیم هیات مدیره انجام می گیرد. این اندوخته ها نیز از سود خالص و مطابق مصوبه هیات مدیره در نظر گرفته می شوند.

با در نظر گرفتن سود 300/000/000 ریالی در مثال پیشین و میزان اندوخته قانونی معادل 5% سود خالص و اندوخته احتیاطی معادل 10% سود خالص ثبت حسابداری مربوطه به شرح زیر می باشد:

سود (زیان) انباشته 45/000/000

اندوخته قانونی 15/000/000

اندوخته احتیاطی 30/000/000

نکته: مبنای محاسبه اندوخته ها، میزان سود خالص قبل از کسر ذخیره مالیات می باشد.

مانده این حساب‌ها به همراه سایر حساب های دائمی به صورت مستقیم به دوره مالی بعد منتقل می‌شود. برای این کار از حساب “تراز اختتامیه” استفاده می‌کنیم. بدین صورت که تمام حساب‌های دائم که دارای مانده بستانکار هستند را بدهکار کرده و حساب تراز اختتامیه را بستانکار می‌کنیم. سپس تراز اختتامیه را معادل مانده حساب­های با مانده بدهکار، بدهکار می کنیم و همه حساب­های دارای مانده بدهکار را بستانکار می‌کنیم:

سرمایه *****

اندوخته قانونی *****

اندوخته احتیاطی *****

سود (زیان) انباشته *****

حساب­های پرداختنی تجاری *****

سایر حساب­های پرداختنی *****

ذخیره مالیات *****

ذخیره استهلاک *****

تراز اختتامیه *****

تراز اختتامیه *****

موجودی نقد و بانک *****

حساب­های دریافتنی تجاری *****

سایر حساب­های دریافتنی *****

دارایی­های ثابت *****

بیشتر بخوانیم: حسابرسی داخلی چیست؟

چگونگی ثبت سند فتتاحیه در سال مالی جدید :

بعد از سند اختتامیه بایستی حسابهای ترازنامه ای بسته شده و در سند اختتامیه به سال بعد منتقل شود که این امر هم با صدور سند افتتاحیه محقق می گردد. جهت صدور سند افتتاحیه یاد نکات زیر را رعایت کنید:
الف – ابتدا باید سال مالی جدید ایجاد شود
ب- سپس در دوره مالی که در آن سند اختتامیه زده می شود، سند افتتاحیه صادر می شود.

انجام این کار دقیقا بر عکس بستن حساب­های دائمی در پایان سال می­باشد با این تفاوت که باید به جای حساب “تراز اختتامیه” از حساب “تراز افتتاحیه” استفاده نمود:

موجودی نقد و بانک *****

حساب­های دریافتنی تجاری *****

سایر حساب­های دریافتنی *****

دارایی­های ثابت *****

حساب افتتاحیه *****

حساب افتتاحیه *****

سرمایه *****

اندوخته قانونی *****

اندوخته احتیاطی *****

سود (زیان) انباشته *****

حساب­های پرداختنی تجاری *****

سایر حساب­های پرداختنی *****

ذخیره مالیات *****

نکته:حساب­ “تراز اختتامیه” در پایان دوره مالی و حساب “تراز افتتاحیه” در ابتدای دوره مالی ایجاد و با توجه به گردش برابر حساب­های بدهکار و بستانکار در سند اختتامیه و افتتاحیه، در همان زمان هم بسته می­شوند. البته اجباری برای استفاده از این سرفصل­ها وجود ندارد و می توان در زمان بستن حساب­های پایان دوره مالی­، همه حساب­های بستانکار را بدهکار نمود و در آرتیکل مقابل همه حساب­های بدهکار را بستانکار نمود.­

در حسابداری صورت های مالی به چند دسته تقسیم می شوند؟
ترازنامه
صورت حساب سود و زیان
صورت گردش وجوه نقد
صورت سود و زیان جامع

در تهیه صورت های مالی چه مواردی باید مورد توجه قرار بگیرد؟
در درجه اول حسابدار باید بداند تهیه این صورت ها باید بر اساس اسناد و مدارک حسابداری موجود در شرکت تهیه شوند.
این صورت ها باید طوری تهیه شوند که شرکت تداوم داشته و به فعالیت خود ادامه می دهد.
تهیه صورت های مالی باید با احتیاط و با در نظر گرفتن اصل محافظه کاری به صورتی که منافع شرکت تامین گردد تهیه گردند.
در خواست هر گونه اطلاعات اضافی در مورد این صورت های مالی باید در یادداشت های پیوست لحاظ گردد.

بیشتر بخوانیم:
- روشهای محاسبه بهای تمام شده موجودی کالا در روش ادواری
- اظهارنامه مالیاتی چیست؟
- نرم افزار تحت وب را بیشتر بشناسیم!کلیدواژه‌ها: دوره مالی چیست ؟-سال مالی چیست ؟-چرخه حسابداری -دلایل بستن سال مالی-بستن حساب‎ها -در چه زمانی به بستن حساب­ها نیاز است ؟-لیست حسابهای موقت و دائم -روش بستن حساب­های موقت در پایان سال -حساب خلاصه سود و زیان چیست -ماهیت حساب خلاصه سود و زیان -بستن حساب‌های موقت در انتهای دوره مالی در شرکت‌های خدماتی -بستن حساب‌های موقت در انتهای دوره مالی در شرکت‌های بازرگانی -مراحل عملیاتی بستن حسابهای موقت -بستن حساب خلاصه سود و زیان-بستن حساب­های دائمی در پایان سال-روش محاسبه میزان مالیات -روش محاسبه اندوخته قانونی و سایر اندوخته ها -چگونگی ثبت سند فتتاحیه در سال مالی جدید