شهرنوین

حسابداری

API چیست؟

API مخفف (Application Programming Interface) به معنی ( رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن ) می باشد می باشد، رابط‌هایی نرم‌افزاری هستند که ارتباط بین نرم‌افزارهای مختلف را پیاده‌سازی می‌کنند. زمانی که شما از دسکتاپ یا لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، تبادل اطلاعات میان نرم‌افزارهای مختلف توسط APIها انجام می‌گیرد. APIها امروزه دنیای مدرن وب را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. اکنون شما براحتی می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه، وارد حساب ایمیل خود شوید و یا بدون استفاده از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی و فقط با یک کلاینت وارد حساب کاربری خود شده و فعالیت داشته باشید. همه‌ی این‌ها به واسطه‌ی وجود APIها امکان‌پذیر شده است.

به صورت ساده و قابل فهم، API ها مثل function هایی هستند که در یک سرور ( یا سیستم عامل ) وجود دارد و یک برنامه نویس در برنامه خود می‌تواند آنها را فراخوانی و استفاده کند بدون اینکه به سورس و نحوه عملکرد آن دسترسی داشته باشد. در برخی سایت های ایرانی از قابلیت کپی و پیست شدن اطلاعات برای مثال API استفاده شده است. که بدون قابلیت کلیپ برد ویندوز کارایی نخواهد داشت. در واقع برنامه نویس در هنگام تنظیم قابلیت کپی شدن اطلاعات برنامه خود تنها باید بداند قوانین کار با کلیپ برد ویندوز چیست و نرم افزا مقصد هم تنها باید بتواند با کلیپ برد ویندوز کار کند. در واقع یک نرم افزار واسط به نرم افزارها امکان کپی و پیست شدن اطلاعاتشان در دیگر نرم افزارها را فراهم می کند.

- هدف API :
همان طور که هدف Graphical User Interface ( به معنی رابط کاربر گرافیکی ) آسان تر کردن استفاده از برنامه ها برای مردم است، API (رابط کاربردی برنامه نویسی) هم باعث می شود توسعه دهندگان آسان تر بتوانند از تکنولوژی های خاص در ساخت نرم افزار استفاده کنند.

- مزیت استفاده از API :
رابط‌های برنامه‌نویسی، این مزیت را دارند که جلوی دسترسی مستقیم سیستم‌های دیگر به اطلاعات حساس یا خصوصی را سد می‌کنند. تنها دستورات و رابط‌های تعریف‌شده با قابلیت کنترل دسترسی، در اختیار دیگران قرار خواهند گرفت. بنابراین سیستم‌های دیگر نمی‌توانند هر تغییر و هر فعالیت مخرب یا غیرمجاز را در سیستم دیگر به انجام برسانند. API کار ارتباط میان سیستم‌های مختلف را آسان می‌کند. با تعریف پروتکل‌های استاندارد و شناخته‌شده، ارسال و دریافت دستورات و اطلاعات در زمانی کوتاه قابل انجام هستند.

- APIها چگونه کار می‌کنند؟
در حال حاضر APIها جایگاه بسیار مهمی در ارتباطات دارند، برنامه‌نویس‌ها در چارچوب این پروتکل‌ها، بهره وری از شبکه‌های اجتماعی و خدماتی مانند گوگل مپس google maps یا حتی سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری مانند dropbox را ممکن ساخته‌اند.

- نمونه هایی از API های معروف:
وبسایت های پویا، Google Maps ، YouTube ، Flickr و سیستم تبلیغات Amazon از معروف ترین API های تحت وب موجود هستند.

بیشتر بخوانیم:
- چگونه فروش حرفه‌ای موفق داشته باشیم؟
- گذری بر استانداردهای حسابداری ایران
- حقوق صاحبان سهامکلیدواژه‌ها: API -مخفف (Application Programming Interface)-رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن-function -سیستم عامل-هدف API-Graphical User Interface-کاربر گرافیکی-گوگل مپس google maps-dropbox -Google Maps- YouTube- Flickr-Amazon -تحت وب