شهرنوین

حسابداری

پرداخت آنلاین

پرداخت اینترنتی یا پرداخت آنلاین به پروسه ای گفته می شود که طی آن، کاربر با استفاده از اطلاعات کارت بانکی خود اقدام به پرداخت وجه می کند. معمولا برای پرداخت اینترنتی اطلاعاتی مانند شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و کد اعتبارسنجی CVV2 نیاز است. شماره کارت، تاریخ انقضا و کد CVV2 بر روی کارت موجود هستند و رمز دوم نیز می بایست از طریق باجه های خودپرداز ATM دریافت شود.

- عملکرد درگاه پرداخت الکترونیک چگونه است؟
درگاه های پرداخت شامل سرویسها و نرم افزارهای اینترنتی برای نقل و انتقالات اطلاعات به بانک پذیرنده (Acquiring Bank) و همچنین سرویس دهی از سوی بانکهای صادرکننده (Issuer Bank) می باشد. در اصل، درگاههای پرداخت ازطریق یک ارتباط امن باعث تسهیل ارتباطات درون بانکی شده و می تواند به سوئیچ بانک یا شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت متصل شده و امکان برقراری ارتباط و انجام تراکنش‌های مالی را از طریق پروتکل‌های مورد استفاده توسط مؤسسات مالی فراهم می‌کند. رمز یک جزء لاینفک در تمام درگاههای پرداخت است، شماره های کارت اعتباری میبایست برای حفاظت در مقابل افراد متقلب رمزگذاری شود. این قوانین استاندارد امنیتی را استاندارد امنیت داده ها در صنعت کارت های اعتباری PCI-DSS یا ( Payment Card Industry Data Security Standard) PCI می نامند.

بیشتر بخوانیم: اهمیت استفاده از نرم افزار های حسابداری در کسب و کار امروزی

- درگاه پرداخت الکترونیک وب چیست؟
اشخاصی که دارای یک وب سایت ، چه خدماتی و چه فروشگاهی هستند می توانند با اضافه نمودن درگاه پرداخت ، خدمات وب سایت خود را افزایش دهند چراکه در دنیای پرمشغله امروز که افراد وقت و فرصت کمتری جهت خریدهای روزانه خود دارند می توانند با مراجعه به سایت های خدماتی و فروشگاهی، کالا یا نرم افزار یا کالاهای دیجیتال و … را تهیه نمایند و مبلغ را به صورت آنلاین پرداخت کنند چرا که ممکن است افراد به سایت شما مراجعه کنند اما به دلیل نداشتن امکان مراجعه ی حضوری از خرید منصرف شوند. قطعا دریافت و پرداخت وجه مهم‌ترین فرایند مالی بین خریدار و فروشنده در کسب و کارها‌ی آنلاین است.

- فرآیند پرداخت اینترنتی :
مدیران سایت های اینترنتی با بانک ها قراردادی می بندند و به این ترتیب پول با همکاری بانک از طریق اینترنت از حساب مشتری به حساب مدیر سایت واریز می شود.در حال حاضر بانکهای ملت ، سامان ، پارسیان ، ملی ، اقتصاد نوین و پاسارگاد این امکان را فراهم آورده اند که افراد بتوانند با استفاده از کارت های بانکی تحت شتاب، خرید اینترنتی انجام دهند. یعنی این بانک ها به عنوان دروازۀ پرداخت یا درگاه پرداخت یا در اصطلاح Gateway عمل می کنند.

- مزایای استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی :
استفاده آسان
آسودگی در پرداخت
پرداخت پاک
صرفه جویی در وقت

- مشکلات احتمالی پرداخت اینترنتی :
سیستم پرداخت اینترنتی توسط بانک های عامل به گونه ای طراحی شده است که هم ایمن باشد و هم ساده و کمترین نیاز به راهنمایی را برای خریدار ایجاد نماید. اما با این وجود برخی اوقات ممکن است مسائلی در هنگام خرید اینترنتی به وقوع بپیوندد. مثلاً ممکن است در هنگام پرداخت شبکه بانکی قطع شود و پرداخت ناموفق انجام شود.معمولاً بدترین حالتی که ممکن است به وقوع بپیوندد این است که پول از حساب شما کسر شود، ولی به حساب فروشنده واریز نشود. اما نگران نباشید. در این حالت معمولاً پول شما در حساب های واسط بانک است.نهایتاً خود بانک می باید مغایرت ها را رفع کند. منتظر بمانید و اگر تا 48 ساعت پول به حسابتان برگشت نخورد، آنگاه با پشتیبانی سایت فروشنده و یا بانک عامل پرداخت اینترنتی تماس بگیرید تا مغایرت برطرف شود.

بیشتر بخوانیم:
- داشبورد مدیریتی چیست؟
- مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM
- باشگاه مشتریان اشتراکیکلیدواژه‌ها: پرداخت اینترنتی-پرداخت آنلاین-کارت بانکی-CVV2 -رمز دوم-ATM -عملکرد درگاه پرداخت الکترونیک-های پرداخت-نرم افزارهای اینترنتی-(Acquiring Bank)-پرداخت الکترونیک وب-وب سایت-درگاه پرداخت-خدمات وب سایت-های اینترنتی-ملت -سامان