شهرنوین

حسابداری

خدمات حسابداری شرکت های تولیدی و صنعتی

حسابداری صنعتی عموما به رتق و فتق امور مالی و رویدادهای مربوط به آن در شرکت های تولیدی اطلاق می شود در این شرکتها به دلیل وجود مواد خام، اولیه، بینابینی و محصول باید ثبت ها و صورت های مالی متفاوت و البته بسیار دقیق نوشته شود تا در انتهای سال با توجه به نوع فرایند و حجم کار گزارشات مالی صحیح و مورد استنادی بدست آید چرا که از طریق همین گزارشات است که صاحبان شرکت ها و بنگاههای اقتصادی می توانند استراتژی های کلان مالی خود را تعیین کرده و سرمایه گذاری های درستی را هم انجام دهند .برای درک بهتر توضیح اهمیت حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده یک مثال ساده میزنیم فرض کنید کارفرما می خواهد از طریق بهای تمام شده شرکت خود را گسترش دهد و تولید بیشتری داشته باشد حسابدار باید بتواند به درستی مقرون به صرفه بودن خرید ماشین الات جدید یا اجاره انها و یا استخدام نیروهای بیشتر و یا افزایش ساعت کاری نیروهای قبلی و افزایش حقوق انها را معین کند تا کارفرما بتواند بهترین راه و تصمیم را در این خصوص بگیرد مثلا حسابدار با محاسبات دقیق نشان دهد استخدام نیروی جدید از افزایش حقوق نیروهای قبلی به صرفه تر خواهد بود و بسیاری موارد دیگر و تصمیمات کلان که همه به گزارشات مالی و حسابداری بستگی دارد.

چرا حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده مهم است ؟
این نوع حسابداری از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و برای مدیران ارشد سازمان بسیار مهم است چرا که بوسیله نتایجی که از این نوع حسابداری بدست می آید مدیران می توانند نسبت به امور مالی برنامه ریزی داشته و کلیه فعالیت های شرکت را نظارت و کنترل کنند . با استفاده از این نوع حسابداری ، بهای تمام شده یک کالا محاسبه میشود و از این طریق می توان بر روی قیمت مواد اولیه ، دستمزد ها و سایر هزینه ها نظارت کرده و آنها را به حد قابل قبول و سود دهی رساند برای همین اگر بهای تمام شده کالا درست محاسبه نشود سایر فعالیت ها هم به اشتباه جلو خواهد رفت و سازمان را باخطر ریسک های بزرگ مالی و حتی ورشکستگی مواجه خواهد کرد بنابراین انتخاب یک حسابدار خبره و با تجربه برای انجام این امور بسیار ضروری می باشد.

بیشتر بخوانیم: مدیریت فروش و بازرگانی در نرم افزار هما

حسابدار صنعتی یا بهای تمام شده چه وظایفی دارد ؟
یکسری وظایف و مسئولیت هایی وجود دارد که حسابداران صنعتی یا بهای تمام شده موظف به انجام آن بوده و باید در این خصوص گزارشات لازم را هم ارائه دهند:
کلیه امور حسابداری مربوط به انبار ها از جمله انبار مواد اولیه، واسطه، محصول و غیره باید توسط انها انجام شده و همیشه به روز باشد. گاهی کارفرمایان برای برنامه ریزی خرید های خود به صورت ناگهانی و پیش بینی نشده نیازمند گزارش گیری از انبار می شوند ورود و خروجی های انبار باید به گونه ای باشد که هر لحظه اماده گزارش دادن باشند و این کار در نهایت دقت انجام شود. مثلا اگر برنامه خرید سه ماه آینده قرار است مشخص شود کارفرما باید موجودی دقیق انبار را دانسته و بر اساس ان برنامه ریزی کند.

وظیفه جمعداری اموال و نگهداری آنها بر عهده حسابداران صنعتی است. جمع داری اموال به معنی رد یابی کلیه اموال موجود در شرکت اعم از مواد اولیه، ماشین آلات، تجهیزات، میز و صندلی و بسیاری اموال ریز دیگر مثل مداد و خودکار تحویل شده به پرسنل می باشد البته این فرآیند تنها بر عهده حسابداران صنعتی نبوده و با همکاری انبار انجام می شود ولی مسئولیت انجام و گزارش دهی آن به عهده واحد حسابداری صنعتی است. بدست آوردن بهای تمام شده محصول تولیدی بر اساس فاکتور های استاندارد و موجود به صورت دقیق و به روز. یعنی ممکن است در طول سال قیمت مواد اولیه، حمل و نقل، دستمزد و بسیاری موارد دیگر تغییر کند که حسابدار صنعتی باید بهای تمام شده محصول را به صورت به روز و دقیق داشته باشد که علاوه بر پاسخ گو بودن به مراجع قانونی مربوطه شرکت هم متحمل ضرر و زیان نگردد.

کلیه حواله های انبار باید به صورت ریالی تعریف شود در سیستم حسابداری کلیه انبار ها شامل انبار مواد اولیه ، انبار قطعات و لوازم مصرفی، انبار محصول، انبار دارایی های ثابت، انبار ضایعات، انبار کار در حال ساخت، انبار مستقیم باید در پایان سال ریالی گردند. یعنی کلیه اجناس داخل آن به قیمت تعریف شده و ارزش ریالی آنها تعیین گردد. انجام این کار بر عهده حسابداران صنعتی می باشد. شاید برخی شرکتها به این موضوع توجه نکنند اما پر واضح است برای برنامه ریزی های دقیق مالی و سرمایه گذاری های کلان این فرآیند بسیار ضرروی است و در صورت عدم انجام بسیاری از گزارشات ممکن است ناقص و ابتر باقی بماند.

پلاک کوبی کلیه اموال یکی دیگر از وظایف این حسابداران است. پلاک کوبی یعنی کلیه اموال منقول باید شناسایی شده و ثبت و شماره گذاری شوند تا قابل رد یابی گردند در پایان هر سال اموال باید بر حسب شماره بررسی شده و از وجود و یا عدم وجود و یا جابجایی آن اطلاع حاصل شود.

تهیه گزارشات کامل در خصوص اموال منقول و غیر منقول شرکت و میزان دارایی ها و بدهی ها و اموال از رده خارج یا اسقاط شده و تعیین رقم ریالی آن هم بر عهده حسابداران بهای تمام شده است. حسابداران صنعتی باید با کلیه واحد های شرکت ارتباط خوب و موثری داشته باشند تا بتوانند در هنگام لزوم جهت انجام برخی امور مانند دریافت اطلاعات لازم از آنها کمک بگیرند و البته بقیه افراد شرکت هم موظف هستند که همه گونه همکاری های لازم را در خصوص مسایل کاری با حسابداران انجام دهند.

یکسری اصلاحات و تعاریف در حسابداری صنعتی هستند که حسابداران باید بدانند این اصطلاحات عبارتند از:

هزینه یابی و دایره هزینه یابی چه معنی دارد ؟
هزینه یابی یعنی تعیین بهای تمام شده محصول و موجودی کالای در جریان ساخت و دایره هزینه یابی هم مسئول نگهداری و ثبت اسناد و مدارک مالی مربوط به عملیات های مالی و غیر مالی بوده و ضمنا باید کلیه هزینه های تولید، توزیع و فروش را تجزیه و تحلیل نماید.

کالای ساخته شده چیست ؟
کالایی که همه مراحل تولید را طی کرده باشد و آماده ارائه و توزیع در بازار باشد را کالای ساخته شده می گویند. این کالا فقط باید فاکتور شده و به خریدار تحویل گردد.

کالای در جریان ساخت چیست؟
کالایی که در مراحل ساخت بوده و هنوز به طور کامل تولید نشده است است را گویند مثلا کیفی که برش داده شده و دوخت اولیه آن انجام شده است اما هنوز دوخت نهایی ان و کارهای دیگری مثل گذاشتن زیپ یا تزیینات آن مانده است کالای در جریان ساخت است.

بیشتر بخوانیم: حساب بانک و عملیات بانکی در نرم افزار هما

اجزای بهای تمام شده یعنی چه ؟
اجزای بهای تمام شده یعنی عواملی که در ساخت و تولید نهایی یک محصول و قیمت نهایی آن دخیل هستند این اجزا شامل: مواد اولیه، دستمزد و سربار می باشند. مواد اولیه و دستمزد که تعریف روشن و مشخصی داشته ونیاز به توضیح بیشتر ندارند اما سربار سایرهزینه های تولید است برخی این هزینه ها مانند هزینه استهلاک ماشین الات، هزینه بیمه، هزینه تعمیرات هستند. که به طور مستقیم در هزینه های تولید حضور ندارند اما در تعیین قیمت نهایی و بهای تمام شده باید محاسبه گردند.

منظور از بهای اولیه چیست ؟
بهای اولیه از فرمول ذیل محاسبه می شود: دستمزد مستقیم + مواد اولیه مصرفی مستقیم = بهای اولیه

منظور از بهای تبدیل چیست ؟
بهای تبدیل = سربار ساخت + دستمزد مستقیم

فهرست حسابداری در حسابداری صنعتی یعنی چه؟
برای انجام امور مالی و حسابداری و کارهای مربوط به دفتر روزنامه و دفتر کل و سایر دفاتر قانونی باید فهرستی از حساب ها تهیه شده و متولیان آن کاملا مشخص باشند. این حساب ها شامل حساب های ترازنامه ای مانند دارایی ها، بدهی ها و سرمایه و حساب های صورت سود و زیان یعنی فروش، بهای تمام شده فروش رفته و سایر درآمد ها و هزینه ها هستند.

سیستم حسابداری شرکت های تولیدی و صنعتی باید چه اهدافی را تامین کند ؟
سیستم حسابداری صنعتی کارخانه ها باید به گونه ای طراحی شود که با امکانات و بستر کارخانه متناسب باشد و در عین حال نیازمندی های شرکت را هم پاسخ بدهد به طور کلی این سیستم باید اهداف ذیل را تامین کند:

برای برنامه ریزی های مالی و غیر مالی راهگشا بوده و بتواند به عنوان یک سند مورد استناد و تصمیم گیری قرار بگیرد. این سیستم باید بتواند هزینه موجودی ها را تعیین و اعلام نماید . یعنی باید بتواند کلیه هزینه های جاری و غیر جاری را شناسایی کرده و برای انها گزارش تهیه کند. از همه مهمتر اینکه بتواند بهای تمام شده کالای تولید شده را تعیین نماید چرا که این موضوع در همه ارکان مالی و غیر مالی شرکت دخیل خواهد بود. بر اساس بهای تمام شده قیمت فروش و سرمایه گذاری های بعدی و میزان سود زیان تعیین شده و قابل تصمصم گیری می شود. بر اساس هزینه هایی که افراد و ماشین آلات و تجهیزات برای سازمان دارند کارایی انها را تعیین کند و اصلا مشخص نماید این موارد برای سازمان به صرفه هستند یا خیر و در صورت زیان بار بودن تعدیل، ترمیم، جایگزین و یا مشمول تغییر گردند. گاهی سایر قسمت ها نیازمند یکسری اطلاعات برای تصمیم گیری می شوند این اطلاعات اگر در حیطه عمل حسابداری صنعتی باشد باید تهیه و در اختیار انها قرار بگیرد.

گزارشات حسابداری صنعتی بر چند نوع هستند ؟
گزارشات بهای تمام شده بر دو نوع گزارشات دورن سازمانی و گزارشات برون سازمانی تهیه و ارائه می گردند. هر کدام از این گزارشات برای گروه خاصی از مخاطبین تهیه می شود. گزارشات درون سازمانی برای مدیران و سهامداران به جهت تصمیم گیری تهیه و ارائه می شوند و گزارشات برون سازمانی برای ارگان های دولتی مربوطه، حسابرسان، بانک ها سایراشخاص حقیقی یا حقوقی که در قانون تعریف شده اند تهیه می شوند. هر کدام از این گزارشات هم به طور جداگانه انوع مختلفی داشته که بحث را وارد مطالب کاملا تخصصی می نماید و در این مقاله مجالی برای صحبت در مورد آن نیست.

هزینه یابی رکن اصلی در محاسبات حسابداری بهای تمام شده است:
وقتی قرار است بهای تمام شده یک محصول مانند لباس بدست اید در ابتدا باید کلیه هزینه های تولید مانند هزینه خرید پارچه، هزینه حمل پارچه به کارخانه، هزینه نخ برای دوخت، هزینه خرید سوزن چرخ خیاطی، هزینه خرید دگمه، هزینه خرید روغن چرخ خیاطی و دستمزد پرسنل، هزینه اجاره و آب و برق و گاز و تلفن، هزینه بازاریابی، هزینه حمل محصول برای فروش و غیره لیست و فهرست شده و دسته بندی گردند یعنی به دو دسته هزینه های ساخت و هزینه های تجاری گارگاه تقسیم شوند. به جز دو مورد آخر یعنی هزینه های بازاریابی و حمل محصول برای فروش که هزینه های تجاری هستند بقیه موارد جزو دسته هزینه های ساخت محسوب می شوند. این دسته بندی برای محاسبات در فرمول بسیار مهم است و بقیه کارها بر اساس آن انجام می شود.

همه مواردی که در بالا در مورد حسابداری صنعتی به آن اشاره شد فقط بخش کوچک و مختصری از این بحث وسیع است. به طور کلی برای اینکه حسابداری بهای تمام شده به درستی انجام شود و گزارشات آن قابل استناد باشد باید کلیه واحد ها و قسمتهای شرکت های تولیدی و صنعتی با دایره حسابداری همکاری کرده و اطلاعات لازم را در اختیار انها بگذارند در برخی شرکت ها همه امور حسابداری اعم از حقوق و دستمزد و کارگزینی و بیمه و حسابداری صنعتی به تعدادی افراد خاص سپرده شده و تفکیک وظیفه وجود ندارد این بزرگترین اشتباهی است که کارفرمایان می توانند انجام دهند این فرایند یعنی یکسری اطلاعات خام توسط این افراد تهیه و بعد خودشان اقدام به پردازش و تجزیه و تحلیل ان نمایند در صورتیکه خوراک حسابداری صنعتی باید توسط چند گروه ویژه تهیه شده و قابل نظارت باشد. علاوه بر این کارفرمایان می توانند برای اطمینان از روند کار و جلوگیری از اشتباهات فاحش از کمک و مشاوره شرکت های خدمات حسابداری بهره مند شوند.

حسابداری برای یک کسب و کار تولیدی با ارزیابی موجودی و هزینه کالاهای فروخته شده،ارزیابی می شود. این مفاهیم در انواع دیگر اشخاص غیر معمول هستند یا در یک سطح ساده تر اداره می شوند. مفاهیم به شرح زیر گسترش می یابد:
ارزیابی موجودی یک کسب و کار تولیدی باید از مقدار مشخصی از مواد اولیه، کار در فرآیند و کالاهای آماده به عنوان بخشی از فرآیندهای تولید استفاده کند و هر گونه تعادل پایانی باید به درستی برای شناخت در ترازنامه شرکت تعریف شود.

این ارزیابی نیاز به فعالیت های زیر دارد:
تخصیص هزینه مستقیم هزینه ها به موجودی با استفاده از هزینه های استاندارد، هزینه های با وزن متوسط و یا روش شناسی هزینه اختصاص می یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر، هزینه های استاندارد، روش میانگین با میانگین، FIFO و LIFO را ببینید. انتصاب هزینه های سربار کارخانه باید به مخازن هزینه جمع آوری شده و سپس به تعداد واحدهای تولید شده در طی یک دوره گزارش داده شود، که هزینه ثبت شده موجودی را افزایش می دهد. تعدادی از استخر های هزینه باید به حداقل رساندن برای کاهش میزان کار اختصاص یافته توسط حسابدار.تست نقص همچنین به عنوان پایین ترین قاعده هزینه یا بازار شناخته شده است، این فعالیت شامل تعیین این است که آیا میزان موجودی اقلام ثبت شده بالاتر از ارزش فعلی بازار است؛ می باشد. اگر چنین است، موجودی باید با ارزش بازار باشد. این کار ممکن است در فواصل نسبتا طولانی، مانند پایان هر دوره گزارش سالیانه، تکمیل شود.

بیشتر بخوانیم: انبارگردانی در نرم افزار هما

هزینه شناسایی کالا به فروش می رسد. در ابتدای ترین سطح، هزینه کالاهای فروخته شده به سادگی شروع به موجودی، به علاوه خرید، منهای پایان فهرست. بنابراین، مشتق شدن هزینه کالاها به فروش می رسد که توسط دقت روش های ارزیابی موجودی که فقط توضیح داده شد، هدایت می شود. علاوه بر این، هر گونه هزینه غیر عادی، مانند ضایعات بیش از حد، در موجودی ثبت نشده است، اما به جای آن مستقیما به هزینه کالاها فروخته می شود. این برای یک روش ردیابی ضایعات دقیق نیاز دارد. همچنین هزینه ها ممکن است به مشاغل مشخص (به عنوان هزینه کار) شناخته شوند و سپس هزینه کالاهای به فروش می رسد که اقلام موجود در این شغل به مشتریان فروخته می شود.

یک کسب و کار تولیدی باید از موجودی دائمی یا سیستم موجودی دوره ای برای پیگیری تعداد واحد های موجودی قابل موجود استفاده کند. این اطلاعات برای تعیین ارزیابی موجودی بسیار مهم است. اگرچه سیستم موجودی دوره ای آسان تر است، اما هنگامی که تعداد دفعات موجودی فیزیکی ساخته می شود، ارزش دقیق را به ارمغان می آورد، بنابراین توصیه نمی شود. سیستم دائمی باید تمام مقادیر موجودی انبار را به طور کامل تولید کند، هر چند که نگهداری دقیق و شمارش چرخه برای اطمینان از حفظ سطح بالای دقت لازم است. به طور خلاصه، حسابداری برای کسب و کارهای تولیدی بسیار دقیق تر از موارد مورد نیاز برای یک کسب و کار است که هیچ موجودی را حفظ نمی کند. یک شرکت می تواند این حجم کاری را با کاهش مقدار موجودی در دست، تشویق به تأمین ­کنندگان برای داشتن برخی از موجودی در محل، استفاده از حمل و نقل قطعی تأمین­ کننده و سایر تکنیک هایی که سطح کلی سرمایه گذاری در موجودی را کاهش می دهد، کاهش دهد.

آموزش حسابداری در شرکتهای خدماتی + تولیدی | ثبت حسابداری شرکتها:
واحدهای اقتصادی فعالیت ها و عملیات گوناگونی در جریان رویه کاری خود انجام می دهند. به این دلیل نرم افزار حسابداری در شرکتهای خدماتی باید رویدادهای اقتصادی موثر بر ثبت سیستم حسابداری شرکتهای خدماتی را شناسایی ، اندازه گیری و با برنامه حسابداری گزارش نماید تا حاصل اطلاعات تهیه شده در اختیار ذی نفعان و مدیران قرار گیرد. وجود تفاوت در فعالیت های اقتصادی موسسات مختلف موجب شده تا نحوه حسابداری شرکتهای خدماتی با نحوه مدیریت و نگهداری اطلاعات مالی حسابداری شرکتها با فعالیت دیگر متفاوت باشد.

حسابداری تولیدی :
در کسب و کارهای بزرگ با ابعاد یک کارخانه و یا شرکت تولیدی و صنعتی، حسابداری کمی دشوارتر و مدیریت و حسابرسی حساس تر است. چرا که در این گونه مشاغل، مواد اولیه و خام وارد چرخه تولید می شوند و فرآیندها تا حدودی پیچیده تر خواهد بود و علاوه بر روال روتین حسابداری که در فروشگاه ها و شرکت های کوچک و متوسط در حال اجراست، بار حسابداری تولیدی و مدیریت فرآیند تولید کالا نیز بر دوش این دسته از حسابداران می باشد.

در این بخش قصد داریم به 35 نکته برای استقرار سیستم حسابداری صنعتی و حسابداری تولیدی در مشاغل بزرگ و مرتبط به حوزه تولید و صنعت اشاره کنیم.

* تعریف مراکز هزینه، تولیدی، پشتیبانی و اداری: در چنین کسب و کارهایی حتماً باید مراکز و واحدهای تولید و پشتیبانی و اداری و هزینه به تفکیک از هم مشخص شوند تا بتوان در گزارشات مرتبط و آتی، آمار دقیقی از هریک از این مراکز تهیه کرد.

* تعریف ایستگاه های کاری: در برخی کسب و کارهای تولیدی و صنعتی و یا کارخانجات متنوع، ممکن است که ایستگاه های کاری مختلفی وجود داشته باشد. برای مثال ممکن است یک کارخانه شیرآلات دارای چندین واحد تولید باشد و یا دفتر مرکزی آن واقع در محلی به دور از کارخانه و یا با شعب گوناگون باشد.

* تعریف ماهیت فعالیت ها: تمامی فعالیت ها باید به صورت صحیح از یکدیگر تفکیک شوند و اینکار را میتوان به مهندیس بخش فنی و کارشناسان خبره واگذار کرد.

* تعریف ماشین آلات: در یک واحد تولیدی یا صنعتی، لازم است که تمامی ماشین آلات به دقت و درستی تعریف شوند.

*تعریف ظرفیت ها

* تعریف تقویم های کاری: یکی از مزیت های استفاده از نرم افزار حسابداری چه در کسب و کارهای صنعتی و تولیدی، بلکه در تمامی مشاغل، زمانبندی و هشدارهای به موقع سیستم می باشد. لذا با استفاده از این قابلیت می توانید فرآیند های مختلف در جریان تولید یک محصول را زمانبندی نمایید.

بیشتر بخوانیم: بارکد چیست؟

* تعریف فرایند تولید

* تعریف فرمول ساخت ها: فرمول ساخت کالا یا محصول، به عنوان یک برگ برنده برای کسب و کارهای تولیدی و صنعتی می باشند و این فرمول ها باید در محلی مطمئن نگهداری شوند که در عین حال برای تولید کنندگان و مدیران قابل دسترس نیز باشد. یکی از ابزارهای کاربردی که در اینگونه کسب و کارها مورد استفاده مدیران قرار میگیرد استفاده از نرم افزار حسابداری تولیدی می باشد که با دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد مورد نیاز یک واحد تولیدی و صنعتی، امکاناتی را در خصوص تولید کالا و تعریف و نگهداری فرمول ساخت هر کالا در اختیار مدیران و مسئولان مربوطه قرار می دهد.

*ایجاد رابطه بین فرمول ساخت و فرایند تولید

* بازنگری کدینگ حسابداری در نرم افزار

* بازنگری کدینگ کالا در نرم افزار

* بازنگری انبار ها: مدیریت انبارها، فاکتورهای مرتبط با انبار، تهیه گزارشات از موجودی انبار و ... برای یک واحد تولیدی بسیار حائز اهیمت است چرا که کالای تولید شده با سرمایه اولیه تولید شده است و نگهداری و حفظ آن، برای تبدیل آن کالا به سود مهم است. لذا مدیریت انبار باید به شکلی دقیق انجام شود.

* تعیین کالاهای مشابه
*تعیین محصول نهایی و مشترک
*بازنگری روش های قیمت گذاری کالا
*بازنگری سیستم نگهداری موجودی کالا
*تعیین روش های ثبت در حسابداری صنعتی ( واقعی، استاندارد یا مختلط )
*تعیین دوره محاسبه قیمت تمام شده
*تعیین الگو هزینه یابی و تعیین نحوه قیمت گذاری کالا: نرم افزار حسابداری پارمیس این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می دهد که به پنج روش کالاهای تولید شده را قیمت گذاری نمایند. (FIFO , LIFO ,میانگین و ...)
*تعیین و تعریف انواع انحرافات قابل استفاده و کاربردی مورد نیاز
*تعیین و شناسایی جریان هزینه یابی
*تعریف محرک های هزینه ای
*ایجاد رابطه بین محرک هزینه های با حساب معین و مراکز هزینه و ایستگاه کاری
*تعیین و شناسایی رابطه مراکز هزینه با یکدیگر
*تعیین محرک هزینه ای بین مراکز از نظر سهم دهی
*تعیین مدل تخصیص
*تعیین مدل تسهیم
*ایجاد کارت استاندارد محصول بصورت ریالی
*ایجاد کارت استاندارد فرایند بصورت ریالی
*تعیین هزینه های تبدیل جذب شده و ایجاد منطق جمع آوری اطلاعات واقعی

*محاسبه قیمت تمام شده واقعی: برای واحد های تولیدی و صنعتی، علی الخصوص تولیدی، قیمت تمام شده واقعی کالا بسیار مهم است. چرا که در گزارش گیری های بعدی میتوان از این طریق میزان سود خالص بدست آمده از فروش محصول و همچنین میزان ضرر و زیان و به طور کلی سود و زیان را تهیه کرد.

*محاسبه قیمت تمام شده استاندارد
*محاسبه انحرافات
*تعریف و ایجاد منطق صدور سند حسابداری قیمت تمام شده کالا
*تعیین مدل تهیه گزارشات مرتبط به قیمت تمام شده

مراحل انجام حسابداری شرکتهای تولیدی به شرح زیر مطابق با استاندارد های حسابداری، قوانین و مقررات سازمان امور مالیاتی و همچنین استانداردهای ایزو می باشد:

1- شناخت فعالیت های واحد تجاری
2- طراحی و تعریف گردش فعالیت و چارت سازمانی متناسب با فعالیت واحد تجاری
3- تهیه و استقرار نرم افزار، مناسب با فعالیتهای واحد تجاری
4- تعریف کدینگ و سرفصل های حسابداری متناسب با فعالیت
5- تعریف و ورود اطلاعات پایه و اولیه از قبیل مراکز هزینه ، طرف حسابها، پرسنل، اطلاعات مربوط به گزارشگری های مالیاتی و بیمه از قبیل لیست های مالیات حقوق، بیمه، خرید و فروش های فصلی و ارزش افزوده
6- تعریف و طراحی کدینگ کالا و مواد اولیه، کار در جریان تولید، محصولات ساخته شده و ضایعات مربوطه و همچنین تعریف و طراحی کدینگ انبارها شامل انبار مواد اولیه و کار درجریان تولید و محصولات تولید شده.

7- طراحی فرمهای قابل استفاده در فعالیت های واحد تجاری از قبیل فرمهای انبار( درخواست مواد یا کالا، درخواست خرید، رسید انبار و ...) فرم های امور مالی ( فرم رسید دریافت و پرداخت، فیشهای حقوقی و قرارداد های پرسنلی، تنخواه گردانها و مغایرت های بانکی و...) و تعریف فاکتور های خرید و فروش مطابق با مفاده ماده 169 ق.م.م و صورتحساب طرف حسابها جهت رفع مغایرات احتمالی فیمابین و همچنین لیست های نگهداری دارایی های ثابت و بسیاری از فرم های دیگر متناسب با فعالیت های واحد تجاری.

8- طراحی و تعریف سیستمهای بهای تمام شده به روشهای استاندارد و تعین بهای تمام شده یک واحد از طریق روشهای سفارش کار، مرحله ای، شناسایی ویژه و ترکیبی و قیمت گذاری های موجودی مواد و کالای پایان دوره. و همچنین طراحی نرخ های استاندارد تولید و بودجه بندی های مربوطه و محاسبات انحرافات مربوطه و تخصیص سیستماتیک هزینه های دستمزد و هزینه های غیر مستقیم تولید به محصولات تولید شده و کالای در جریان تولید.

9- تعریف سیستم خزانه داری شامل روشهای نگهداری و کنترل موجودی نقد، بانکها، چکهای بلند مدت دریافتی و پرداختی و برآورد توان پرداختهای آتی و رفع مغایرت موجودی واقعی وجوه نقد و دفاتر مالی

10- طراحی و تعریف سیستمهای حقوق و دستمزد جهت محاسبه کلیه عملیات مربوطه از قبیل لیست حقوق ماهانه و صدور اسناد اتوماتیک و تفکیک دستمزد بخش اداری و فروش از تولیدی و سربار، محاسبه مالیات و بیمه های ماهیانه پرسنل و معافیت های مربوطه ، محاسبات مربوط به مرخصی استفاده شده و استفاده نشده پرسنل جهت احتساب در مزایای و مرخصی استفاده نشده پایان دوره و همچنین صدور فرمهای قرارداد و تسویه حساب پرسنل.

11- طراحی سیستم های اموال و دارایی ها جهت نحوه نگهداری، خرید، فروش و اسقاط دارایی های ثابت و همچنین محاسبات مربوط به استهلاکات مربوطه

12- طراحی فرم ها و روشهای گزارشگری مالی جهت تهیه گزارشات دوره ای بصورت آماری و نموداری

13- تهیه و تحریر دفاتر قانونی ( کل و روزنامه)

14- تنظیم اظهارنامه های مالیاتی ( عملکرد و ارزش افزوده )

15- تهیه صورت های مالی فارسی و لاتین قابل ارائه به بانک ها و اعتباردهندگان خارج از سازمان جهت اخذ تسهیلات و اعتبارات مختلف

بیشتر بخوانیم:
- خدمات حسابداری شرکتهای خدماتی - بازرگانی
- آموزش بستن حسابها و تهیه صورتهای مالی
- اهمیت استفاده از نرم افزار های حسابداری در کسب و کار امروزی
- حسابداری حقوق و دستمزدکلیدواژه‌ها: چرا حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده مهم است-حسابدار صنعتی یا بهای تمام شده چه وظایفی دارد-هزینه یابی و دایره هزینه یابی چه معنی دارد-تعیین بهای تمام شده-کالای ساخته شده چیست-کالای در جریان ساخت چیست؟-اجزای بهای تمام شده یعنی چه-بهای اولیه چیست-منظور از بهای تبدیل چیست- حسابداری صنعتی-سیستم حسابداری شرکت های تولیدی و صنعتی باید چه اهدافی را تامین کند-گزارشات حسابداری صنعتی بر چند نوع هستند-آموزش حسابداری در شرکتهای خدماتی-حسابداری تولیدی-مراحل انجام حسابداری شرکتهای تولیدی - استانداردهای ایزو- تهیه گزارشات دوره-عملکرد و ارزش افزوده