شهرنوین

حسابداری

هوش مصنوعی چیست؟

Artificial Intelligence ( هوش مصنوعی ) که به طور خلاصه AI خوانده می‌شود، در واقع شاخه ای از علوم کامپیوتر است که قصد دارد راه حل های الگوریتمی را ارائه کند تا بتوانیم به وسیله آنها در ماشین ها هوشمندی ایجاد کنیم. هوش مصنوعی دانش و مهندسی ساختن ماشین‌های هوشمند، به ویژه کامپیوتر های هوشمند است. اما براستی هوشمند چیست؟ در واقع هنوز دانشمندان نتوانسته‌اند تعریف واحدی از هوشمندی ارائه دهند که مستقل از « هوش انسان » باشد. ما می‌دانیم که برخی از ماشین‌ها یا جانداران می‌توانند هوشمند باشند، اما بشر هنوز نمی‌داند که مایل است کدام دسته از فرآیندهای محاسباتی یا پردازش را هوشمندی بنامد. بنابراین برای پاسخ دادن به این پرسش که «آیا فلان ماشین هوشمند است؟» هنوز فرمول مشخصی وجود ندارد، در واقع هوشمندی، خود یک مفهوم‌ فازی و نادقیق است. هوشمندی را می‌توان فرآیندی تلقی کرد که دانشمندان هنوز در حال شبیه‌سازی، تحلیل و حتی تعریف مشخصه‌های آن هستند.

فردی را تصور کنید که در یک اتاق در بسته محبوس است و بر اساس مجموعه داده‌های یک کتابخانه و قوانین از پیش تعیین شده بدنبال یافتن پاسخ‌های یک پرسش‌نامه به زبان چینی است. او می تواند پاسخ‌ها را با استفاده از قوانین و جستجوی جداول به زبان چینی بیابد و پرسشنامه را پر کند. اما براستی آیا زبان چینی را درک می‌کند؟! مادامی که کامپیوترها از قوانینی برای جستجو و دریافت نتیجه استفاده نمایند قادر به درک و فهم مطالب نخواهند بود.

- آزمون تورینگ :
آزمونی است که توسط آلن تورینگ در سال 1950 در نوشته‌ای به نام « محاسبات ماشینی و هوشمندی » مطرح شد. در این آزمون شرایطی فراهم می‌شود که شخصی با ماشینی تعامل برقرار کند و پرسش‌های کافی برای بررسی اقدامات هوشمندانهٔ ماشین، از آن بپرسد. چنانچه در پایان آزمایش نتواند تشخیص دهد که با انسان یا با ماشین در تعامل بوده‌است، آزمون با موفقیت انجام شده‌است. تاکنون هیچ ماشینی از این آزمون با موفقیت بیرون نیامده است. کوشش این آزمون برای تشخیص درستی هوشمندی یک سیستم است که سعی در شبیه‌سازی انسان دارد.
تئوری تورینگ مبتنی بر این بود که می توانیم با استفاده از نشانه ها و اعدادی مانند 0 و 1، هر استدلال ریاضی ای را در کامپیوتر عملی کنیم. همزمان با این نظریه کشف های تازه ای در زمینه ی عصب شناسی، نظریه اطلاعات و فرمانشناسی، به وقوع پیوسته بود. این پیشرفت ها الهام بخش گروهی کوچک از پژوهشگران شد تا به طور جدی به مساله ایجاد یک مغز الکترونیکی رسیدگی نمایند.

- اهداف دیرینه‌ای که در پژوهش‌های هوش مصنوعی همواره قصد پرداختن به آن‌ها وجود داشته شامل: استدلال ، ارائه دانش، برنامه‌ریزی ، یادگیری، پردازش زبان طبیعی، ادراک و توانایی حرکت دادن و دست‌کاری کردن اشیا می‌شود.« هوش عمومی» یکی از اهداف بلند مدتی است که هوش مصنوعی در صدد دستیابی به آن است. رویکردهای هوش مصنوعی شامل روش‌های آماری، هوش محاسباتی و هوش مصنوعی نمادین سنتی می‌شود. ابزارهای زیادی از جمله بهینه‌ساز ریاضیاتی و جست‌و‌جو، شبکه‌های عصبی، روش‌های مبتنی‌بر آمار و احتمالات و اقتصاد نیز در هوش مصنوعی مطرح هستند. دانش یاد شده، در زمره علوم کامپیوتر ، ریاضیات، روانشناسی، زبان‌شناسی، فلسفه و بسیاری از دیگر علوم می‌گنجد.

- فلسفه هوش مصنوعی :
بطور کلی ماهیت وجودی هوش به مفهوم جمع‌آوری اطلاعات، استقراء و تحلیل تجربیات به منظور رسیدن به دانش یا ارائه تصمیم است. در واقع هوش به مفهوم به‌کارگیری تجربه به منظور حل مسائل دریافت شده تلقی می‌شود. هوش مصنوعی علم و مهندسی ایجاد ماشین‌هایی هوشمند با به‌کارگیری از کامپیوتر و الگوگیری از درک هوش انسانی یا حیوانی و نهایتاً دستیابی به مکانیزم هوش مصنوعی در سطح هوش انسانی است.
در مقایسهٔ هوش مصنوعی با هوش انسانی می‌توان گفت که انسان قادر به مشاهده و تجزیه و تحلیل مسایل در جهت قضاوت و اخذ تصمیم است در حالی که هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین و رویه‌هایی از قبل تعبیه شده بر روی کامپیوتر است. در نتیجه علی‌رغم وجود کامپیوترهای بسیار کارا و قوی در عصر حاضر ما هنوز قادر به پیاده کردن هوشی نزدیک به هوش انسان در ایجاد هوش‌های مصنوعی نبوده‌ایم.

- هوش مصنوعی به چند نوع تقسیم می‌شود؟
1- ANI : مخفف Artificial Narrow Intelligence ( هوش محدود مصنوعی ) است و معمولاً به آن « هوش مصنوعی ضعیف » هم می‌گویند. این نوع هوش مصنوعی تنها می‌تواند در یک حیطه‌ی محدودی از تخصص فعالیت کند. برای مثال می‌توان به آبی بزرگ ( Big Blue ) اشاره کرد. ابر کامپیوتری که IBM در سال 1997 ساخت تا بزرگ‌ترین شطرنج بازان جهان را شکست دهد. آبی بزرگ یک کار را بسیار عالی انجام می‌دهد: شکست انسان در شطرنج ؛ اما تخصص آن به همین مورد محدود می‌شود.

2-AGI : ساختن چیزی که حتی با کمی اغماض بتوان نام AGI بر آن گذاشت می‌تواند بزرگترین دستاورد علوم کامپیوتر باشد و اگر روزی به آن دست پیدا کنیم، همه‌ی زوایای جهانی را که می‌شناسیم را تغییر خواهد داد. موانع زیادی برای رسیدن به هوش مصنوعی برابر با ذهن انسان وجود دارد. یکی از موانع این است که هرچند شباهت‌های زیادی بین نحوه‌ی عملکرد مغز ما و شیوه‌ی پردازش اطلاعات توسط کامپیوترها وجود دارد، اما وقتی نوبت به تفسیر اطلاعات مانند مغز انسان می‌رسد، ماشین‌ها عادت بدی دارند که بیش از حد به جزئیات توجه می‌کنند. شاید حکایت کسی که برای تفریح به طبیعت رفته بود و «درخت ها نمی‌گذاشتند جنگل را ببیند!» به خوبی توصیف کننده‌ی این وضعیت باشد.


بیشتر بخوانیم:
- چگونه فروش حرفه‌ای موفق داشته باشیم؟
- سهام چیست و بازار سهام چطور کار می کند؟
- بررسی چالش های مدیریتی صنف پوشاککلیدواژه‌ها: Intelligence - هوش مصنوعی-AI - علوم کامپیوتر- ماشین‌های هوشمند،- کامپیوتر های هوشمند- هوشمند- هوش انسان- مفهوم‌ فازی- آزمون تورینگ-آلن تورینگ- محاسبات ماشینی- اقدامات هوشمندانهٔ ماشین،- شبیه‌سازی-تئوری تورینگ- استدلال- برنامه‌ریزی-هوش عمومی»- رویکردهای هوش مصنوعی