شهرنوین

حسابداری

نحوه برخورد در محیط کار

در هر محیط کار (از شرکت‌ها و ادارات گرفته تا رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها) شرایط خاصی برای استخدام افراد جدید وجود دارد. اما ویژگی مشترک تمام محیط‌های کاری، نحوه‌ برخورد در محیط کار و رفتار کارکنان است که اتفاقا یکی از پارامترهای مهم برای استخدام شمرده می‌شود. کارفرمایان برای استخدام کارکنان جدید، علاوه بر مهارت‌ها و توانایی‌های افراد، تعهدات کاری و شخصیت آنها را نیز مد نظر قرار می‌دهند. 8 ساعت، حداقل زمانی است که هر یک از ما در محیط کار سپری می کنیم به عبارت روشن تر بخشی از زندگی ما در محیط کار و در کنار همکارانمان می گذرد. پس کار و پیشه ما علاوه بر منبع در آمد مشخص کننده سبک زندگی مان هم هست. درخشش و موفقیت در محل کار، هم در عرصه اجتماعی اهمیت دارد و هم در پذیرش اجتماعی مان تاثیر گذار است.


بخش اول: اولین روز کار
1. وقت‌شناس باشید
اولین روز کار، مهم‌ترین بخش از شروع یک کار جدید است. سعی کنید حتما به موقع در محل کار حضور داشته باشید. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا با این کار نشان خواهید داد که فرد وقت‌شناسی هستید. بهتر است 10 تا 15 دقیقه زودتر از آغاز ساعت کاریتان، در آنجا حاضر شوید، زیرا در این صورت زمان کافی برای آمادگی خواهید داشت. حتی می‌توانید در صورت نیاز به سر و وضع خودتان برسید و خود را مرتب کنید.
اگر با مکانی که محل کارتان در آنجا واقع شده است آشنایی چندانی ندارید یا مجبور هستید که برای رفتن به آنجا از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید، از چند روز قبل به آنجا بروید. با این کار هم راه را یاد می‌گیرید و هم مدت زمان رسیدن به آنجا را ارزیابی می‌کنید.
بیشتر از ساعت کاری خود در محل کارتان نمانید، زیرا ممکن است این تصور در کارفرمایتان ایجاد شود که شما قادر به برنامه‌ریزی و مدیریت زمان خود نیستید. اگر می‌خواهید کارفرما را تحت تأثیر قرار دهید، به موقع سر کار حاضر شوید و پس از اتمام شیفت کاری، به موقع آنجا را ترک کنید.

2. با دقت به حرف‌های کارفرما گوش دهید
معمولا کسی از کارمند جدید انتظار ندارد که در همان روز نخست، بتواند به اندازه‌ی کارکنان قدیمی کار انجام دهد. بیشتر کارفرماها می‌دانند که کارکنان استخدام شده‌ی جدید، نمی‌توانند یک روزه همه چیز را یاد بگیرند. بنابراین در مورد اشتباهات خود نگران نباشید و فکر نکنید که اگر روز اول کار، با دردسر روبه‌رو شده‌اید، در آینده نیز وضع به همین منوال خواهد بود. تا حد امکان روی یادگیری بیشتر تمرکز کنید و به دقت گوش دهید تا نکاتی را که به شما گفته می‌شود از دست ندهید. مراقب باشید که یک اشتباه را دو بار تکرار نکنید. هنگامی که کارفرما در حال صحبت است، به‌دقت به صحبت‌هایش گوش دهید و آنها را به خاطر بسپارید، تا مجبور نشوید که دوباره سؤال کنید.

3. از سؤال کردن خجالت نکشید
بسیاری از کارکنان جدید، بیش از اندازه کم‌رو هستند و وقتی به مشکلی برخورد می‌کنند، از مطرح کردن آن خجالت می‌کشند. هر وقت به کمک نیاز داشتید، حتما از کسی بخواهید تا کمک تان کند. درخواست کمک از دیگران (یا کارفرما) به‌ویژه در اولین روز کاری، اصلا خجالت ندارد. بهتر است یک بار بپرسید و با اطمینان کارتان را درست انجام دهید تا اینکه با شک و تردید در کاری تلاش کنید و بعد ببینید که آنچه انجام داده‌اید نادرست بوده است.

4. تلاش کنید رویدادهای آینده و ترتیب وقوع آنها را پیش‌بینی کنید
روند رویدادهای کاری در هر محیط کار با دیگری متفاوت است. به بیان ساده‌تر، نحوه‌ی انجام کارها، اولویت‌های کاری و ترتیب انجام آنها در هر محیط کار با محیط کار دیگر فرق می‌کند. حتی اگر بسیار ماهر و بااستعداد هم باشید، باز مدتی طول می‌کشد تا متوجه چگونگی نحوه‌ی وقوع رویدادها و ترتیب آنها شوید. سعی تان این باشد که به خوبی وضعیت موجود را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید رویدادهای محل کارتان را پیش‌بینی نمائید.
در برخی از مشاغل، محیط کار به نوعی است که روز اول کار، می‌توانید در اطراف بگردید و کار دیگران را تماشا کنید. سعی کنید همه چیز را خوب ببینید. حتی اگر دیدید کارگری یک بسته‌ی بزرگ را حمل می‌کند، می‌توانید به او کمک کنید.
برخی دیگر از مشاغل به نوعی هستند که بهتر است روز اول به جای آنکه کاری انجام دهید، روند کاری را بپرسید. به عنوان مثال، فرض کنید در یک آشپزخانه یا رستوران شروع به کار کرده‌اید و برخی از ظروف خالی شده‌اند. احتمالا با خودتان خواهید گفت حتما باید ظروف در ماشین ظرف‌شویی گذاشته شوند. اما بهتر است ابتدا سؤال کنید، زیرا ممکن است روند کار به صورت دیگری باشد.

5. محل کار را تمیز و مرتب نگه دارید
از موارد مهم در هر محیط کار، نظافت و ایمنی است. تمیزکاری نیازی به گذراندن آموزش ندارد. بنابراین حتی در روز اول کار هم، اگر می‌توانید جایی را مرتب یا تمیز کنید، این کار را بدون اینکه از شما خواسته شود انجام دهید.
اگر به عنوان کارگر در یک اداره کار می‌کنید، می‌توانید کارهای مختلفی را برای تمیز کردن آنجا انجام دهید. مثلا صافی قهوه را تعویض کنید، فنجان‌ها و قاشق‌ها را تمیز کنید و زباله‌ها را دور بریزید. منتظر نمانید که کسی این کارها را از شما بخواهد. محل‌های عمومی دیگر را هم در صورت نیاز مرتب کنید. در رستوران یا آشپزخانه نیز همیشه کارهایی هستند که بتوانید از همان روز اول انجام دهید. مثلا مراقب باشید تا مانعی سر راه افراد نباشد که سبب افتادن او شود. می‌توانید به پاک کردن ظروف در آشپزخانه نیز کمک کنید. از آنجا که روز اول کارتان است، سعی تان این باشد که در هر شرایطی، در حال کار کردن دیده شوید.

6. خودتان باشید
این موضوع به رفتار و نحوه‌ی برخورد شما در محیط کار برمی‌گردد و به استعداد یا کاری که انجام می‌دهید ربطی ندارد. کارفرمای شما، به این دلیل شما را استخدام کرده است که با به‌کارگیری ترکیبی از مهارت‌ها و شخصیت خود، در محل کارتان مفید واقع شوید. به توانایی خود ایمان داشته باشید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.
نیازی نیست که مانند همکاران خود کار کنید و خودتان را با آنها مقایسه کنید. معمولا کمی طول می‌کشد تا افرادی که در جایی کار می‌کنند شخص جدیدی را در محل کار و در جمع خودشان بپذیرند. بنابراین به همکاران خود زمان بدهید تا شخصیت شما را بشناسند، نه اینکه شما رفتارتان را مطابق سلیقه‌ی آنها تغییر دهید.


بخش دوم: کارمند خوبی بودن
1. برای خود اهداف کاری کوتاه مدتی را تعیین کنید
اگر می‌خواهید کارمند خوبی باشید، باید وظایف خود را به خوبی انجام دهید و در کارتان رشد کنید. اهداف شخصی کوتاه مدتی را در کارتان تعیین کنید. چند روز پس از شروع کار، هدف خود را مشخص کنید تا ببینید چه چیزهایی را در کار نیاز دارید و می‌خواهید به چه جایگاهی برسید.
به عنوان مثال اگر در آشپزخانه کار می‌کنید، تا پایان ماه می‌توانید این هدف را در نظر بگیرید که، دستورالعمل طبخ تمام انواع ساندویچ‌ها را به خاطر بسپارید و کمتر از صفحه‌ی راهنما استفاده کنید. یا اینکه مثلا سریع‌تر از هر کارگر دیگری بشقاب‌ها را جمع کنید. هفته‌های اول کار، بیشتر روی کیفیت کارتان تمرکز کنید و سپس بازدهی کار خود را بالا ببرید. برای مثال، در آشپزخانه ابتدا تلاش کنید که ساندویچ‌ها را خوشمزه‌تر درست کنید، بعد به این فکر کنید که چگونه آنها را با سرعت بیشتری حاضر کنید.

2. مشتاق و واقع‌بین باشید
یک کارمند خوب در برابر کارها و وظایف خواسته شده، داوطلب می‌شود و مشتاقانه از آنها استقبال می‌کند. اگر می‌خواهید به عنوان یک کارمند قابل اعتماد شناخته شوید، در برابر آنچه باید انجام شود اشتیاق نشان دهید. محدودیت‌های خود را بشناسید. این موضوع به‌ویژه در مدیریت زمان از اهمیت بسیاری برخوردار است. مثلا اگر تا پایان امروز می‌توانید فقط 10 مسئولیت را بپذیرید، حتی برای یک مورد بیشتر هم داوطلب نشوید.
گاهی اوقات لازم است کمی بیشتر محتاط باشید. اگر یکی از همکاران‌تان از شما بخواهد کاری را انجام دهید که از آن مطمئن نیستید، آن کار را انجام ندهید. با نزاکت رفتار کنید و در صورت نیاز از کارفرمایتان در این موارد کمک بخواهید.

3. سرتان را پایین بیندازید و به کار خود برسید
کارمندان خوب سرشان را پایین می‌اندازند و به کار خودشان می‌رسند. در محل کار، توانایی‌های خود را نشان دهید و بر کاری که باید انجام دهید تمرکز کنید. وقت خود را برای کار دیگران صرف نکنید و اجازه بدهید خودشان کارشان را انجام دهند. به یاد داشته باشید که این موضوع با کمک کردن به دیگران (که از رفتارهای خوب یک کارمند است) تفاوت دارد. سعی کنید از شایعه‌سازی و سخن‌چینی در محل کار دوری کنید. از پیوستن به گروه‌هایی که در محل کار تشکیل می‌شوند و کارشان این است که شما را از مسئولیت‌هایی که دارید منحرف کنند، خودداری کنید. فقط بر کار خود تمرکز کنید و به دیگران کاری نداشته باشید.

4. فعال باشید
گاهی اوقات باید برخی کارها را صرفا به این دلیل انجام دهید که محل کار بهتر و دلپذیرتری داشته باشید، نه به این دلیل که اگر این کار را انجام دهید کارمند شایسته‌تری خواهید بود. به عنوان مثال، اگر دیدید روی زمین زباله‌ای ریخته شده است و برداشتن آن وظیفه‌ی شما نیست، نباید از روی آن رد شوید. می‌توانید خودتان آن را بردارید و در سطل زباله بیندازید.

5. ایده‌های خلاقانه‌ای را ارائه دهید
هنگامی که کارهایتان را به طور کامل انجام دادید و هنوز فرصتی در اختیار داشتید، می‌توانید برخی کارهای اضافی را انجام دهید تا به پیشبرد اهداف شرکت یا هر جای دیگری که در آن کار می‌کنید کمک کرده باشید. برای این کار می‌توانید ایده‌هایی را نیز مطرح کنید. کارکنان خوب کسانی هستند که ایده‌های خلاقانه‌ای برای بهبود کار و یا بهتر شدن محیط کار ارائه می‌دهند. سعی کنید هر از گاهی ایده‌هایی را که به ذهن‌تان می‌رسد و قابل اجرا هستند، ظرف 5 دقیقه به طور خصوصی با کارفرما در میان بگذارید. بهتر است این ایده‌ها را در جمع یا جلسه‌های عمومی مطرح نکنید.


بخش سوم: داشتن رفتار درست
1. برای خودتان اهداف کاری بلندمدت تعیین کنید
هنگامی که به این مرحله رسیدید، دیگر وقت آن است که اهداف کاری بلندمدتی را برای خود تعریف کنید. با خود فکر کنید پنج یا ده سال آینده به کجا می‌خواهید برسید؟ شغلی که در حال حاضر دارید چگونه می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف‌تان کمک کند؟ اهداف روشن و قابل دستیابی را در کار خود تعیین کنید و برای رسیدن به آنها بیشتر تلاش کنید. دانستن اینکه شغل‌تان چگونه می‌تواند با اهداف نهایی‌تان در زندگی ارتباط داشته باشد، به شما اعتمادبه‌نفس خواهد داد و می‌توانید با انگیزه‌ی زیاد به پیشرفت خودتان و شغل‌تان فکر کنید.
فهرستی از آنچه برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید تهیه کنید. کارهایی را که در حال حاضر انجام می‌دهید و می‌توانند به پیشبرد اهداف‌تان کمک کنند بنویسید. به یاد داشته باشید که فقط به اهداف شخصی خودتان فکر نکنید. اهداف نهاییِ جایی که در آن کار می‌کنید نیز مهم هستند و در واقع باید آنها را در اولویت قرار دهید.

2. از همکاران خوب تان تمجید کنید
کارفرماها از کارکنانی که حامی همکاران‌شان هستند، قدردانی می‌کنند. هنگامی که سخت کار می‌کنید و سعی دارید که در پیشرفت محل کارتان سهمی داشته باشید، به نوعی مورد اعتماد کارفرمایتان خواهید بود. از این ویژگی برای کمک به همکارانی که قابل تحسین هستند و شایستگی پیشرفت را دارند استفاده کنید.
اگر همکاران‌تان، همکار دیگری را مسخره یا از او انتقاد می‌کنند، با آنها همراهی نکنید. به‌سادگی می‌توان علیه کسی یک گروه تشکیل داد، اما این کار سبب می‌شود تا محیط کار و فرهنگ کاریِ مسموم ایجاد شود. به هیچ عنوان در چنین فعالیت‌هایی شرکت نکنید. اگر برای رسیدن به یک جایگاه در محل کارتان به هر کار ناشایستی دست بزنید، شاید در مدت کوتاهی به هدف خود دست یابید، اما در بلندمدت آن را از دست خواهید داد. به جای اینکه ارتباط نامناسبی با همکارانتان ایجاد کنید، اجازه دهید کارفرما، شخصا با ارزیابی کار و مهارت‌های شما، برایتان جایگاه مناسب‌تری را در نظر بگیرد.

3. برای کاری که انجام می‌دهید مایه بگذارید
کارفرماها برای کارکنانی که با اشتیاق کارشان را انجام می‌دهند، ارزش زیادی قائل هستند. اگر به کاری که انجام می‌دهید علاقه دارید، قطعا آن را با شور و شوق انجام می‌دهید. اما اگر کاری را فقط به خاطر دستمزد انجام می‌دهید و علاقه‌ی چندانی به آن ندارید، ممکن است کمی مشکل باشد که با اشتیاق آن را انجام دهید. سعی کنید جوانب مثبتی از کارتان را پیدا کنید تا بتوانید شور و اشتیاق بیشتری از خود نشان دهید.
به امکاناتی که شغل‌تان برای شما فراهم می‌کند فکر کنید و ببینید کدام یک از نیازهای شما را برطرف می‌سازد. مثلا اگر به خاطر تأمین معاش خانواده کار می‌کنید یا با دستمزد آن هزینه تحصیلی‌تان را می‌پردازید، به یاد داشته باشید موفقیت در کارتان تأثیر مستقیمی بر آنها دارد. با این فکر، مسلما شور و اشتیاق بیشتری برای کار خواهید داشت.

4. با همه با عزت و احترام رفتار کنید
اگر در محل کارتان، همکارانی هستند که برقراری ارتباط و تعامل با آنها کمی دشوار است، با آنها بدرفتاری نکنید. این کار ناخودآگاه بر فرصت‌های شغلی شما در محل کارتان تأثیر منفی می‌گذارد. به یاد داشته باشید که استخدام همکاران‌تان نیز مانند استخدام شما با دقت صورت گرفته است، بنابراین اگر به آنها بی‌احترامی کنید، یعنی شعور کارفرمایتان را نادیده گرفته‌اید و در واقع به او اهانت کرده‌اید.

5. از آنچه در شرکت می گذرد مطلع باشید
در دنیای کنونی که به عصر ارتباطات مشهور است خیلی زشت است که در جایی مشغول کار باشید و از آنچه در شرکت می گذرد مطلع نباشید. هر کارمندی باید از نحوه انجام امور و پروسه کار ها در سازمانی که در آن کار می کند مطلع باشد حتی اگر به طور مستقیم با کارش در ارتباط نباشد.

6. چارت سازمانی خاص خودتان داشته باشید
در هر شرکت و مجموعه ای یک سری شبکه روابط آشکار و رسمی و یک سری روابط نانوشته و تاثیر گذار وجود دارد سعی کنید افراد مهم و تاثیر گذار شرکت تان را بشناسید و بدانید سرنخ هر کاری دست چه کسی است!

7. وامدار فرد یا گروهی نباشید
سعی کنید بیش از اندازه به گروه یا فرد خاصی وابسته نشوید در هر شرکتی بخش های مختلفی فعالیت می کنند و برخی کارکنان سازمان بیشتر از سایرین با یکدیگر صمیمیت دارند شما سعی کنید با همه در ارتباط باشید اما به هیچ کدام بیش از اندازه وابسته و وامدار نشوید.

8. رگ های حیاتی شرکت را بشناسید
هر سازمانی یک سری پروژه ها و فعالیت های ویژه و بعضا محرمانه دارد که منبع اصلی درآمد آن مجموعه به حساب می آید. سعی کنید شریان های اصلی فعالیت های شرکت و پروژه های مهم و اینکه در چه مرحله ای هستند را به خوبی بشناسید.

9.معقول باشید
سعی کنید تصویری درست از خودتان و شخصیتتان را در بین همکاران جا بیاندازید. کسی که در پی به ثمر رساندن امور است ،هیچ کاری را سر سری انجام نمی دهد و سعی می کند جایگاه خودش و همکارانش را ارتقا بخشد.

10. دیگران را در جریان امور بگذارید
آنچه در دست دارید و مشغول انجام آن هستید به سایر همکارانتان معرفی کنید سعی کنید ضمن استفاده از نظرات سازنده آنها در جمع احساس مشارکت و همکاری به وجود آورید.

11. باهمه سازگار باشید
سازگاری به معنای نقش بازی کردن، تبدیل شدن به شخص دیگری نیست بلکه مقصود این است که انعطاف داشته باشید و با همه رفتار محترمانه ای داشته باشید به تک تک همکارانتان جدا از موقعیت شغلی شان، سطح اجتماعی و ارتباطاتشان احترام بگذارید.

12. رازدار باشید
در طی روز حرف ها و رازهای مختلفی ممکن است به گوش شما برسند بهتر است در اینچنین مواردی رازدار باشید و به عرصه ای که مربوط به حرفه شما ست وارد شوید اما دیدگاه های شخصی خودتان را در آن دخیل نکنید.

13. انتظارات معقول داشته باشید
همیشه برای در خواست هایی به اتاق رئیس بروید که قابل اجرا باشند و در جاهایی صحبت کنید که حرف شما تاثیر گذار باشد در غیر اینصورت مثل رادیویی خواهید شد که همیشه روشن است اما کسی به آن گوش نمی دهد!!

14. صادق باشید
همیشه بابت چیزهایی که باعث خوشحالی شما می شوند از همکارانتان سپاسگذاری کنید. وقتی از رفتار و یاتصمیم خاصی از سوی آنها ناراحت می شوید بلافاصله ابراز کنید به این ترتیب سعی کنید همیشه صادق باشید تا اطمینان مردم به شما بیشتر شود.
سیاست‌های محل کار، پر از دشواری‌های گوناگون است. تقریبا هیچ‌کس دنبال سر و کار داشتن با سیاست‌های محل کار نیست و اگر کسی هم از این سیاست‌ها لذت می‌برد، شما باید برایش نگران شوید. در این نوشتار 6 راه که می‌توانید در عرصه‌ی سیاست کاری به پیروزی برسید معرفی شده است.درست هم‌چون شکل مرسوم سیاست، سیاست‌های محل کار نیز بخشی گریز ناپذیر از رفتار انسان‌ها است. افراد دور هم گر آورید و خواهید دید که نبرد قدرت آغاز می‌شود.


6 توصیه برای پیروزی در سیاست محل کار :

1. از موقعیت و آرایش امور در آنجا سر درآورید
چه تازه به سراغ شغلی آمده‌اید و چه به تازگی فهمیده‌اید که دوری جستن از سیاسی کاری در محل کار به زیان شغل تان است، شما باید برای شروع دقیقا با هر چیزی که در جریان است به مبارزه برخیزید. محل کارتان پر از متحدان و رقیبان است و اگر به دقت نگاه کنید و گوشتان را تیز کنید، می‌توانید درک خوبی پیدا کنید که چه کسی متحد چه کسی است:
چه کسانی با هم ناهار می‌خورند؟
چه کسی به نشست‌های مهم دعوت می‌شود و چه کسی نمی‌شود؟
چه کسی همیشه پیش از دیگران درباره تغییرات پیش رو آگاه می‌شود و چه کسی آخرین نفری است که از قضا سر در می‌آورد؟
دکمه‌های گرمایی فرهنگی که سبب می‌شود افراد از کوره در بروند چیست؟
پاسخ این پرسش‌ها، چشم‌انداز سیاسی شما را تعریف می‌کند. این بدان معنا نیست که شما باید در سوی یکی از طرف‌های درگیری قرار بگیرید _این کار به پاد-بهره‌وری می‌انجامد_ ولی راه هوشمندانه این است که پیش از وارد شدن به معرکه، قواعد، بازیگران و راهبردهای‌شان را بشناسید. در غیر این‌صورت بدون این‌که بخواهید خودتان را درگیر یک رقابت دراز‌مدت و التهاب‌آمیز ساخته‌اید.

2. طیف گسترده‌ای از متحدان را برای خود بسازید
یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید این است که متحدانی را در سراسر شرکت برای خود دست و پا کنید تا در بیش‌تر گروه‌بندی‌های شرکت، متحدی برای خود داشته باشید. اگر شما این کار را به خوبی انجام دهید و به افراد هیات مدیره نشان دهید که شما قابل اعتماد هستید، شانس خوبی برای سود بردن از آن قضایا خواهید داشت فارغ از این‌که درحال‌حاضر کدامیک از جناح‌ها پیروز میدان هستند. هم‌چنین اگر گروهی از متحدان شما از شرکت بروند شما تنها باقی نخواهید ماند.

3. چشم از هدف برندارید
فراموش نکنید شما این همه زمان را در محل کارتان برای شوخی یا پیوستن به یکی از طرفین، صرف سیاست‌های کاری نمی‌کنید. شما به دو دلیل خود را درگیر این سیاست ساخته‌اید: موفقیت شغلی و به سرانجام رساندن کارهای‌تان. وقتی شما در دام احساسات می‌افتید، ریسک گرفتن تصمیم‌هایی که بعدا برای‌تان پشیمانی به بار می‌آورد را بالا برده‌اید. نیازی نیست که برای پیروزی در بازی سیاست کاری به شایعه پراکنی، ‌توطئه چینی، تقلب و… بپردازید.
زیر نظر گرفتن دقیق هدفتان سبب می‌شود که شما به توسعه و حفظ یک رویکرد راهبردی برای سروکار داشتن با جو سیاسی ویژه محل کارتان داشته باشید.

4. موقعیت را برد-برد نگه‌دارید
شما باید اوضاع را هم در وضعیت برد-برد نگه‌دارید. بخشی از دلیل بد‌نامی سیاست‌ورزی در محل کار این تصور است که در این بازه همواره یک برنده و یک بازنده وجود خواهد داشت و شما تنها زمانی برنده میدان خواهید شد که طرف مقابلتان خونین و کبود، میدان نبرد را ترک کند. ولی اگر این بازی به درستی انجام شود، یک بازی جمع صفر نیست. جهت‌دهی به سیاست در محیط کار، زمانی بهترین نتیجه را می‌دهد که شما از قاعده طلایی مذاکره پیروی کنید. به جای تلاش برای شکست طرف مقابل، همان زمان و انرژی را صرف فکر کردن به این موضوع کنید که چگونه هردوی شما به آن‌چه می‌خواهید دست یابید. این‌گونه است که می‌توانید هوشمندانه بازی کنید.

5. هرگز رقیبان را علیه یک‌دیگر نشورانید
موقعیتی که هر شخصی از آن هراس دارد این است که در میان دو گروه متخاصم گرفتار شود. در موقعیتی این‌چنینی، ساده است که به هر کدام از طرفین همان چیزی را بگویید که می‌خواهند بشنوند حتی اگر شده این کار را با تکان دادن سرتان به نشانه تایید انجام دهید آن‌ هم در شرایطی که آنها پشت سر طرف دیگر حرف می‌زنند. اما دروغین بودن این اعلام وفاداری‌ها در دراز‌مدت آشکار می‌شود و پس از آن هیچ‌ یک از طرفین که شما قصد تاثیرگذاری بر آنها را داشتید دیگر به شما اعتماد نخواهند کرد. به جای آن، گفت‌وگوهای خود با آنها را به سوی حقیقت سوق دهید: چه تصمیم‌هایی باید گرفته شوند؟ گام‌های بعدی چیست؟ من برای کمک به بهبود این وضعیت چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

6. به اصول خود پایبند باشید
سرانجام شما باید بدون کم و کاست به اصول خود وفادار بمانید. پیش از گرفتن هر تصمیمی که ریشه در سیاست‌های کاری دارد، از خودتان بپرسید که چرا این کار را انجام می‌دهید. اگر انگیزه شما از این کار، ترس، انتقام و حسادت است‌، آن را انجام ندهید. اگر این کار با ارزش‌ها و باورهای شما درباره رفتار درست در تضاد است، بهتر است خودتان را درگیر آن نکنید.
نکته کلیدی این است که بازیگران و قواعد را بشناسید و سپس به گونه‌ای به بازی بپردازید که در راستای ارزش‌ها و اصول شما باشد. خودتان را با جمله سازش‌گرایانه «فقط همین یک‌بار» فریب ندهید، چرا که همین یک‌بار کافی است تا کنترل امور را از دست‌ بدهید.


نحوه رفتار با همکاران در محیط کار
از اونجا که افراد شاغل بیشترِ وقت خودشون رو در خارج از منزل و در محیط کار سپری می کنند، دانستن نحوه رفتار با همکاران در محیط کار و نحوه برخورد با مشکلات و مسائلی که در محیط کار به وجود می آید میآید یکی از الزماتِ دانستنی بر هر فرد شاغل به شمار میآد.
نحوه رفتار با همکاران در محیط کار، نحوه برخورد با شوخی همکاران در محیط کار، نحوه لباس پوشیدن در محیط کار و یا نحوه برخورد با مسائل و مشکلاتی که در محیط کار به وجود میآد، آیتم هایی هستند که هر شخص حرفه ای باید از اونها اطلاع داشته باشه و این موارد رو در محیط کارش به کار بگیره. فرقی نمی کنه که چه سِمَتی داشته باشیم، بهترین نوع پوشش در محیط کار، پوشیدن لباس های رسمی است. البته انتخاب نوعِ پوششِ ما می تونه به موارد دیگه هم بستگی داشته باشه، اما غالبِ پوششی که بهترِ ما استفاده کنیم همین استفاده از لباس های رسمی است. در مواردی هم که اگر شک داریم چه نوع پوششی مناسبِ ما هست می تونیم از مدیر یا شخص موفقی که در شرکت وجود داره الگو برداری کنیم.
خیلی مهمِ که ما در محل کار و یا حتی خارج از آن بتونیم لباس های شیک و مرتبی به تن داشته باشیم، چرا که در وهله اول این نوعِ پوششِ ما هست که حرفه ای بودنِ ما رو مشخص می کنه، و این موضوع زمانی بیشتر به چشم میآد که ما با مشتری یا ارباب رجوع در ارتباط باشیم و یا نوعِ کارمون جوری باشه که با افراد جدیدی در ارتباط باشیم. باید دقت کنیم که نوعِ پوشش و رنگ هایی که برای لباس خود انتخاب می کنیم زیادِ از حد جلف نباشه، این موضوع اصلاً وجهه جالبی برای ما نداره. بنابراین بهترین ظاهر برای داشتنِ وجهه حرفه ای، ظاهر و پوششی رسمی است.

سَرَک کشیدن در کارهای شخصی همکاران
یکی از کارهایی که در محیط کاری خیلی زشت و زننده است سَرَک کشیدن در کارهای شخصی همکاران است. نحوه رفتار با همکاران در محیط کارمطمئن هستم شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید از این قبیل کارها را انجام نمی دهید، چون اگر انجام می دادید اصلاً برایتان مهم نبود که نحوه رفتار با همکاران در محیط کار را بدانید. به همین خاطر به شما تبریک می گم و از اینکه مخاطبان فرهیخته مثل شما دارم به خودم می بالم.

شایعه پراکنی
اصلاً خوب نیست در مجموعه ای که کار می کنیم شایعه ای درست کنیم و یا ما هم جزو شایعه پراکن ها باشیم. برای یک شخصِ حرفه ای پخش کردن شایعه و دامن زدن به شایعات اصلاً وجهه خوبی نداره. شاید در کوتاه مدت این مدل رفتار ها زیاد به چشم نیاد، اما در دراز مدت و در تصمیماتی که مدیران قرار است برای ترفیع رتبه، پاداش و یا هر چیز دیگر که باعث پیشرفت ما بشود حتماً تأثیر گذار خواهد بود.

بیانِ رازهای خودمان به همکاران
یکی از مهم ترین مواردی که باید در محیط کار رعایت کنیم اینه که اسرار خودمون رو به همکاران نگیم. شاید پیش خودتون فکر کنید که من طرفِ مقابلم رو میشناسم، و این همکارم آدمِ خوبی هست اما هر چقدر هم که ما با اون همکار دوست و رفیق باشیم، گفتن خیلی از موارد میتونه به ضرر ما تموم بشه.

بیشتر بخوانیم:
- چگونه فروش حرفه‌ای موفق داشته باشیم؟
- گذری بر استانداردهای حسابداری ایران
- بررسی چالش های مدیریتی صنف پوشاککلیدواژه‌ها: محیط- کار- اولین روز کار- وقت‌شناس- ساعت کاری- کارمند خوبی بودن- داشتن رفتار درست- سطح اجتماعی- انتظارات معقول-توصیه برای پیروزی در سیاست محل کار-نحوه رفتار با همکاران در محیط کار-شایعه پراکنی