شهرنوین

حسابداری

RFID چیست؟

سامانه شناسایی امواج رادیویی ( RFID ) سامانه شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل داده ها به وسیله برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، کارت و... متصل شده و یک بازخوان (Reader) است. سامانه های RFID از سیگنالهای الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده ها بدون تماس بهره می برند. اصولا به هر سیستمی که قادر به خواندن و تشخیص اطلاعات افراد یا کالاها باشد سیستم شناسایی یا Identification System گفته می شود.

به مجموعه ای از فناوری ها که در آنان برای شناسایی خودکار افراد و اشیاء از امواج رادیویی استفاده می گردد ، RFID گفته می شود. از روش های مختلفی برای شناسایی افراد و اشیاء استفاده می شود. ذخیره شماره سریال منتسب به یک فرد و یا شی درون یک ریزتراشه که به آن یک آنتن متصل شده است، یکی از متداولترین روش های شناسایی خودکار است.
به تلفیق تراشه و آنتن ، تگ RFID و یا فرستنده خودکار RFID گفته می شود. تراشه به کمک آنتن تعبیه شده ، اطلاعات لازم جهت شناسایی آیتم مورد نظر را برای یک کدخوان ارسال می نماید. کدخوان امواج رادیویی برگردانده شده از تگ RFID را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می نماید تا در ادامه، امکان ارسال داده برای کامپیوتر و پردازش آن فراهم گردد.

- نرم افزار سیستم RFID علاوه بر اینکه پردازش، ذخیره و بازیابی اطلاعات در پایگاه اطلاعاتی را مدیریت می­ نماید، وظیفه کنترل و صدور فرمان جهت تبادل اطلاعات از داده ­خوان به تگ یا بالعکس را نیز برعهده دارد. بنابراین بخش نرم­ افزار در یک سیستم مبتنی بر RFID نقش اساسی داشته و بدون وجود نرم ­افزار، سخت­ افزارهای سیستم RFID بلااستفاده خواهند بود.

- RFID چگونه کار می‌کند؟
تگ و یا دستگاه فرستنده خودکار، شامل یک مدار الکترونیکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسایی باشد، متصل می‌گردد. زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می‌گیرد، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می‌گردد.
تگ بطور پیوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های رادیویی می نماید و در نهایت داده توسط کدخوان دریافت و توسط نرم افزارهای مربوطه نظیر برنامه های (ERP (Enterprise Resource Planning و (SCMS (Supply Chain Management systems پردازش می‌گردد.

- آشنایی با تکنولوژی RFID :
تصور کنید که وارد یک فروشگاه زنجیره ای می شوید و کالای مورد نیاز خود را انتخاب می کنیم و در داخل چرخ دستی قرار می دهیم. صندوق دار با استفاده از بارکد باید تک تک اقلام داخل سبد را برداشته و اطلاعات آن را توسط باکد خوان یکی یکی وارد کامپیوتر کند تا فاکتور مربوطه صادر گردد. در بعضی مواقع تعداد کالای خریداری شده بسیار زیاد می شود، صف های طولانی ای در فروشگاه های زنجیره ای مشاهده می شود. گاهی مخدوش شدن علائم بارکد، از خواندن اطلاعات جلوگیری می کند، که ای باعث مشکلات بیشتری می شود. اما با این فناوری جدید یعنی RFID شما سبد کالای خود را بر می دارید و بدون اینکه مجبور به ایستادن در صف های طولانی شوید و یا حتی بدون اینکه مجبور باشید اقلام خریداری شده را به صندوق دار یا نگهبان نشان دهید، از در خارج می شوید .

- تگ RFID چیست ؟
تگ ها وسیله شناسایی متصل شده به کالا، شئ و یا هر فردی هستند که میخواهیم آنرا ردیابی کنیم. اما اینکه هر یک از کالاها دارای اشکال و ظواهر گوناگون و نیز دارای محیط های فیزیکی گوناگونی است، این ضرورت را ایجاب می کند تا تگ ها را با توجه به ویژگی های مختلف آنها دسته بندی کنیم.

- مزایای بکارگیری RFID :
1- تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند.
2- با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.
3- جهت خواند کد لازم نیست که تگ در معرض دید مستقیم کدخوان قرار بگیرد.
4- با توجه به ماهیت تگ ها ( عدم نیاز به تماس مستقیم)، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت.
5- امکان دستکاری کدهای سریال ذخیره شده در تگ ها وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانیم:
- نحوه برخورد در محیط کار
- هوش مصنوعی چیست؟
- حساب صندوق در هماکلیدواژه‌ها: RFID- سامانه شناسایی بی سیمی-RFID -سیگنالهای الکترونیکی- Identification System-کدخوان - کدخوان امواج رادیویی- تگ RFID- نرم افزار سیستم RFID-Planning -systems -فروشگاه زنجیره ای-چرخ دستی-مزایای بکارگیری RFID