شهرنوین

حسابداری

مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

CRM یک استراتژی در قالب نرم افزار کسب و کار یا بازاریابی است که با گردآوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات مشتریان ، تجزیه و تحلیل و بهره‌برداری مؤثر و هدفمند از آنها سازمان را در راستای اهدافش نهایی سوق دهد. مبانی استراتژیک این ابزار شامل اصلاح استراتژی‌های سازمان ، فرصت‌یابی تجاری ، افزایش میزان فروش و سود دهی، ارائه خدمات بر اساس نیاز مشتریان و اجرای فرآیندهای مشتری محور می‌باشد. از دیدگاه بازاریابی، CRM در حوزه برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی، اجرا، و اندازه‌گیری تأثیرات بازاریابی، امکانات جامع بازاریابی از جمله دسته بندی اطلاعات، توانمندیهای منحصربفرد در مدیریت کمپین ، تحلیلهای روشنگر برای افزایش کارایی برنامه های بازاریابی ، بالا بردن اثربخشی و پیگیری اهداف بازاریابی را فراهم می‌آورد.

با بخش بندی بازار در رده مشتری، شریک و مشتری احتمالی، هزینه های بازاریابی و تبلیغات را کاهش داده و ارائه محصولات و خدمات اختصاصی تر را ممکن می‌سازد. شناسایی کانال های ارتباطی تأثیرگذار و تحلیل بازخوردها نیز می‌تواند هزینه های بازاریابی و تبلیغات را به طرز چشمگیری کاهش داد. همچنین طراحی و اجرای کمپین های بازاریابی و برندینگ و سنجش میزان اثربخشی آن از طریق ردیابی میزان پاسخ به فعالیت‌های بازار با تجزیه و تحلیل گزارشات امکان پذیر خواهد بود. خدمات میدانی و پشتیبانی، تحلیل بازاریابی و فروش و خدمات، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی فروش و خدمات، مدیریت فروش و فرصت ها، مدیریت اثربخش نمایندگی ها و شعبات و در نهایت مدیریت خدمات مشتریان از امکاناتی است که CRM می‌تواند برای سازمان فراهم کند.

ویژگی‌های یک سیستم CRM خوب :
- برای سازمان های مختلف از کوچک تا بسیار بزرگ و در صنایع مختلف کاملا مناسب است.
- هزینه پیاده سازی با توجه به امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهد بسیار پائین است.
- یکپارچگی کامل با دیگر محصولات شرکت نرم افزار و قابلیت یکپارچه سازی با دیگر سیستم های سازمان مصرف‌کننده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
- امکان توسعه و اختصاصی سازی بر اساس نیازمندی های آتی سازمان وجود دارد.
- محدودیتی در تحلیل دقیق و سریع اطلاعات و مدیریت آن در حجم زیاد وجود ندارد.
- یادگیری سریع کارکنان و ضریب اطمینان بسیار بالا در امنیت اطلاعات مورد توجه قرار گرفته است.

موارد تعیین کننده در انتخاب CRM
- اطمینان از حمایت مدیران ارشد قبل از پیاده سازی CRM
- ایجاد آمادگی برای تغییر سازمان از مدل بخشی به مدل فرآیندی
- تجهیز سخت افزاری سازمان و به کارگیری نیروی متخصص
- به روز رسانی زیرساخت های فناوری اطلاعات و نگهداری از سیستم CRM توسط نیروی متخصص
- شفافیت اهداف بهره برداری از این سیستم CRM و انتظارات سازمان از کاربردها و امکانات سیستم CRM
- حذف دیدگاه سنتی در مدیریت سازمان و به کار کیری تفکر
- انتخاب تیم مناسب برای ارائه خدمات مشاوره و پیاده سازی سیستم CRM

بیشتر بخوانیم:
- صندوق فروشگاهی چیست؟
- نرم افزار تحت وب را بیشتر بشناسیم!
- ERP و مزایای استفاده از آنکلیدواژه‌ها: نرم افزار کسب و کار- یکپارچه‌سازی اطلاعات مشتریان- اصلاح استراتژی‌های سازمان- فرصت‌یابی تجاری- مدیریت کمپین- کارایی برنامه های بازاریابی- تجزیه و تحلیل گزارشات-ویژگی‌های یک سیستم CRM خوب- توسعه و اختصاصی- نگهداری از سیستم CRM- امکانات سیستم CRM- خدمات مشاوره و پیاده سازی سیستم CRM