شهرنوین

حسابداری

داشبورد مدیریتی چیست؟

چکیده:
این مطلب با معرفی نرم افزارهای داشبورد به عنوان ابزارهای بصری کسب و کار به شما کمک می‌کند تا با انواع داشبوردهای مدیریتی و کاربرد آن آشنا شوید تا در کوتاهترین زمان، بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بتوانید میزان عملکرد یک برنامه مارکتینگ ، پروژه یا نقطه آغاز کسب و کار را شناسایی کرده و با توجه به آنها تصمیم‌گیری های لازم را در زمان معین انجام دهید.

داشبورد یک ابزار مهم مدیریتی برای جمع‌آوری هوش تجاری (BI) مورد نیاز برای تصمیم‌گیری‌های درایت مندانه سازمان است که بر رشد کل سازمان تأثیرگذارند. بر خلاف نمودارهای مسطح و جدول‌های زمانی که تنها دوره تاریخی خاصی را در اطلاع‌‌رسانی پوشش می‌دهند داشبوردها از طریق تعامل اطلاعات کنونی به شناخت نظرات و گرایش ها کمک کرده و به اجرای کارآمدتر کسب و کار منجر خواهند شد.

ویژگی یک داشبورد مدیریتی شامل تفسیر اطلاعات، یکپارچگی منابع اطلاعاتی، عملکردها و محاسبات، تعاملات، شاخصه های کلیدی اجرا (KPIs)، فرآیند تجزیه و تحلیل آنلاین (OLAP)، داشبوردهای خصوصی و عمومی، کارت‌های امتیاز، طراحی، تحلیل گرافیکی و بصری است. عده زیادی نرم افزارهای داشبورد را صرفاً متمرکز بر شاخصه های کلیدی اجرا (KPI) می‌دانند، اما داشبوردها با قابلیت شخصی سازی بالایی که دارند می‌توانند برای اندازه گیری هر مشخصه ای به کار روند. از بین انواع نمودارها، رنگ‌ها و سبک‌های بسیاری که در بازار وجود دارند می‌توان نمونه‌های دلخواه را انتخاب کرد و جنبه های اطلاعاتی متنوع از موقعیت‌های مختلف را بر روی آن اعمال نمود.

بیشتر بخوانیم: مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

در ابتدا ممکن است از داشبورد به عنوان ابزاری برای نگاه کردن به مجموعه ای از اطلاعات استفاده شود اما اگر فراتر رفته و وارد جزئیات شویم، می‌توان تفاوت و گستردگی انواع داشبوردهای موجود را به اندازه اطلاعاتی که هر یک می‌توانند فراهم کنند در نظر گرفت. اگرچه این نرم افزارها می‌توانند انواع اطلاعات را از منابع گوناگون استخراج کنند، نرم افزاری که با تمرکز بر یک نیاز به خصوص بتواند راه حل ساده تری ارائه دهد بهتر می‌تواند به یک کسب و کار کمک کند. برای مثال داشبوردهای عملیاتی و اجرایی عملکرد انحصاری ندارند اما مملو از اطلاعات مختص بازه زمانی خودشان هستند که می‌تواند برای مدیران تصویری کلی از عملکرد مجموعه فراهم کند. این اطلاعات شامل نرم افزار حسابداری، تجزیه و تحلیل وبسایت و مدیریت ارتباط با مشتری هستند. مثال دیگر داشبوردهای همزمان هستند. به طور کلی داشبوردهای موجود، رویداد ها را پس از وقوع اطلاع رسانی می‌کنند اما داشبوردهای همزمان، در لحظه گزارش می‌دهند که چه رویدادی در حال انجام است.

بر این اساس مهم است پیش از انتخاب نرم افزار، نیاز خود را به طور دقیق مشخص کنیم. داشبوردها بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می‌شوند. وجه مشترک همه آنها کارکرد هوش تجاری برای ارتقای سازمان است.

معیارهای متداول در دسته بندی داشبوردها
- قابلیت اجرای نرم افزار بر روی سیستم عامل ویندوز، اندروید یا اپل
- قیمت داشبورد ها بر اساس نوع، عملکرد و هدف از به کارگیری آنها
- ابری و یا قابل نصب بودن نرم افزار
- اندازه کسب و کار
- تعداد کاربران نرم افزار (از یک کاربر تا تعداد نامحدود)

بیشتر بخوانیم: ERP و مزایای استفاده از آن

دسته بندی های متداول
- نرم افزار هوش تجاری :
از این نرم افزارها برای دستیابی به یک بینش نسبت به اطلاعات جمع آوری شده استفاده می‌شود. این نرم افزار اطلاعات را به صورت گزارشات و تفاسیر بصری و گرافیکی تبدیل می‌کند. ابزارها به صورت اتوماتیک گزارشات و داشبوردها را ارائه می دهند. پرطرفدارترین این نرم افزار ها شامل:
Demo، Tableau Desktop، Tableau Server، InsightSquared،Esri ArcGIS ، RStudio

- نرم افزار تحلیل دیجیتال :
این نرم افزارها ترافیک اینترنت را اندازه گیری و دنبال می‌کنند تا درمورد رفتار کاربران اطلاعات کسب کنند. دنبال کردن رفتار کاربر به شرکت ها اطلاعاتی در مورد ورود و خروج وبسایت و کلمات کلیدی موتورهای جستجو می‌دهند. پرطرفدار ترین آنها: Google Analytics، Adobe Analytics،Looker، Google Tag Manager، Mixpanel، Google Analytics

- نرم افزار تصویرسازی اطلاعات :
RStudio، Looker، SAP Lumira، Google Chart Tools، NinjaCat، Grapher

- نرم افزار تحلیل بازار :
HubSpot، Looker، Mixpanel، Ninja Cat، Bizible، LeanData

نرم افزارهای فوق همچنین ممکن است بر اساس موارد زیر طبقه بندی شوند:
- نرم افزار داشبورد KPI
- داشبوردهای وب سایتی
- داشبوردهای با منبع آزاد
- داشبوردهای رایگان

تهیه شده: توسط تیم تولید محتوای نرم افزار کسب و کار هما

منابع:
- https://www.klipfolio.com
- https://technologyadvice.com/dashboard-software
- https://www.scoro.com/blog/best-kpi-dashboard-software-tools-reviewed

بیشتر بخوانیم:
- صندوق فروشگاهی چیست؟
- دیجیتال مارکتینگ چیست؟
- اهمیت استفاده از نرم افزار های حسابداری در کسب و کار امروزیکلیدواژه‌ها: معرفی نرم افزارهای داشبورد-ابزارهای بصری کسب و کار-داشبوردهای مدیریتی-عملکرد یک برنامه مارکتینگ-ابزار مهم مدیریتی-هوش تجاری-نمودارهای مسطح-جدول‌های زمانی- داشبورد-داشبوردهای همزمان-ارتقای سازمان- ابری-نرم افزار هوش تجاری-نرم افزار تحلیل دیجیتال-نرم افزار تصویرسازی اطلاعات