شهرنوین

حسابداری

باشگاه مشتریان و مشتریان دائمی

در بسیاری از مشاوره ها و مذاکراتی که در راه اندازی باشگاه مشتریان داشته ایم با جمله ای عجیب از طرف پذیرنده (صاحب فروشگاه یا مرکز خدماتی) برخورد کرده ایم:

"خیلی از مشتری های من، مشتری ثابت هستند، چرا باید به اونها اعتبار بدم؟ اونها همینجوری هم به من وفادار هستن!"

علت بیان این جمله این است که شما آماری از مشتریانی که تعداد دفعات زیادی از شما خرید کرده اند و به یکباره ناپدید شده اند ندارید! ما به این مشتریان، مشتریان وفادار قهر کرده می گوییم.

اگر آمار این مشتریان را داشتید شگفت زده می شدید و به سرعت به فکر راه اندازی باشگاه مشتریان و وفادار کردن مشتری های ثابت خود می افتادید.

شما فقط مشتریانی را به یاد می آورید که هنوز از شما خرید می کنند.

"دقیقا درست متوجه شده اید! مشتری ثابت الزاما مشتری وفادار نیست"

اینکه شما تعداد زیادی مشتری ثابت دارید نشان می دهد که کالا یا خدمات شما دارای کیفیت مناسب، قیمت متناسب است و احتمالا نوع برخورد شما با مشتری نیز مناسب است، اما اگر مشتری را به خود وفادار نکرده باشید به محض اینکه مشتری شرایط بهتری نسبت به شرایط شما را پیدا کند شما را ترک خواهد کرد.

اساس سیاست های دادن پاداش، امتیاز و اعتبار در باشگاه مشتریان توسط شما، فقط و فقط، باید بر اساس میزان وفاداری مشتری باشد، پس هرچه مشتری وفادارتر باشد از مزایا و منافع بیشتری نزد شما برخوردار می شود.


"باشگاه مشتریان و مشتریانی که کم خرید می کنند"

یکی دیگر از اشتباهات رایج در اجرای برنامه های وفاداری و پیاده سازی باشگاه مشتریان بیان این جمله است:

"بعضی از مشتری ها خیلی کم خرید می کنند و خریدشون برای من سود چندانی نداره، چرا باید یه هزینه اضافه هم بابت کارت عضویت (کارت وفاداری) و اعتبار داخل اون پرداخت کنم؟"

باید بدانید که یکی دیگر از کارکردهای باشگاه مشتریان و پیاده سازی برنامه های وفادارسازی مشتریان، این است که آنها را تشویق به خرید بیشتر کنید، چه بسا همین مشتری ای که امروز مقدار کمی خرید کرده به واسطه دریافت آفر شما فردا دوباره مراجعه کند و مبلغ بیشتری خرید کند و یا شما را به یکی از دوستان متمول خود معرفی کند، به مثالی که در مطلب مربوط به " مزایای راه اندازی باشگاه مشتریان " بیان کردیم دقت کنید.

"فراموش نکنید که با عضویت هر مشتری در باشگاه مشتریان، یک شماره به بانک اطلاعاتی شما اضافه می شود."

بیشتر بخوانیم:
- افزایش فروش با باشگاه مشتریان همدیگه
- باشگاه مشتریان مبتنی بر بازی کاری (Gamification)
- 7 مزیت مهم راه اندازی باشگاه مشتریان (برنامه وفادارسازی مشتریان)کلیدواژه‌ها: مشتریان وفادار-راه اندازی باشگاه مشتریان-وفادار کردن مشتری-مشتری وفادار-قیمت متناسب- مشتری-باشگاه مشتریان-میزان وفاداری مشتری-پیاده سازی باشگاه مشتریان- سود-کارت عضویت- وفادارسازی-بانک اطلاعاتی