شهرنوین

حسابداری

دلایل شکست باشگاه مشتریان

چرا برنامه وفادار سازی باشگاه مشتریان با شکست مواجه می شود؟
اگر قصد طراحی یک باشگاه مشتریان را داشته باشید، مطمئنا با نظراتی منفی در خصوص شکست باشگاه مشتریان رو به رو شده اید و در این باره نگرانی خواهید داشت. اما آیا تمامی باشگاه مشتریان با شکست رو به رو می شوند؟ علت شکست باشگاه های مشتریان در چیست؟ چه عواملی باعث شکست باشگاه های مشتریان می شود؟

در بازار رقابتی امروز، وفادار سازی مشتریان یک فاکتور حائز اهمیت می باشد. در تحقیقات صورت گرفته بر روی کسب و کارهایی که از برنامه وفادار سازی مشتریان استفاده می کنند، 72 درصد از مشتریان اعلام نمودند که در شرایطی که بین دو محصول تساوی بر قرار باشد، سرانجام محصولی را خرید می کنند که شامل برنامه وفادارسازی باشد. علاوه بر این فروش محصول به مشتریان قدیمی و وفادار، آسانتر از گرفتن مشتری جدید است.

به عنوان یک مجموعه فعال در حوزه وفادارسازی مشتریان و طراحی باشگاه مشتریان، طی جلسات متفاوت با مدیران مجموعه های مختلف در حوزه های کاری متفاوت، به لیستی دست یافته ایم که علل شکست باشگاه مشتریان را مشخص می کند. در ادامه به بررسی این لیست می پردازیم:
برنامه های وفادارسازی مشتریان، تاریخ انقضا دارند!

شاید برای رسیدن به برنامه وفادار سازی و سناریوهای وفادارسازی ای که با ساز و کار فعالیت شما همخوانی داشته باشد، زمان زیادی را صرف کرده باشید و به یک برنامه وفادارسازی کارآمد رسیده باشید. اما چیزی که لازم است بدانید آن است که یک برنامه وفادارسازی موفق الزاما برای همیشه نمی تواند موفق باقی بماند.

همه ما تغییر را دوست داریم. اگر شما در حوزه ای فعالیت می کنید که تغییرات در آن سریع رخ می دهد، باید قواعد و برنامه وفادارسازی خود را با سرعتی مناسب با دیگر تغییرات حوزه فعالیت خود، تغییر دهید. برای مثال برنامه های وفادارسازی صنعت مد بعد از حداکثر 4 سال باید به روز شود.
مشتریان نیاز به کارت وفادارسازی ندارند!

یکی از مشکلاتی که باعث شکست باشگاه مشتریان می شود، وابستگی برنامه وفادارسازی به کارت وفادار سازی مشتریان است. بیاید واقع بین باشیم و خود را جای مشتری بگذاریم. موقعیتی را تصور کنید که تمام رستوران ها، مراکز تفریحی و کسب و کار ها و برندهایی که شما از آنها خرید می کنید، کارت وفاداری به شما می دادند و شما مجبور به حمل این حجم از کارت بودید. در خوشبینانه ترین حالت، چقدر احتمال داشت که شما در میان ده ها کارت، کارت مربوط به یک فروشگاه را در خرید بعدی همراه خود داشته باشید؟ چقدر احتمال دارد که کارت را گم کرده باشید؟

در طراحی برنامه وفاداری مشتریان، سادگی برنامه نکته مهمی است که می تواند از شکست باشگاه مشتریان جلوگیری کند. برای پیش برد برنامه وفادار سازی مشتریان، صدور کارت عضویت، شماره موبایل یا شماره کد ملی می تواند نقاط قوت باشگاه مشتریان شما باشد.

فقط بر روی بازاریابی تکیه نکنید!
شما تنها با طراحی یک باشگاه مشتریان نمی توانید ادعا کنید که برای وفادار سازی مشتریانتان برنامه ای دارید. وفادارسازی مشتریان چیزی بیشتر از ارائه تخفیفات به صورت دوره ای می باشد. برای رسیدن به یک برنامه وفادارسازی موفق که باعث شکست باشگاه مشتریان نشود، لازم است که تمام کارمندان با ساز و کار باشگاه و برنامه وفادارسازی مشتریان آشنا شوند.

سناریو های پیچیده، خطرناک هستند!
اگر قصد دارید که مشتریان خود را در طولانی مدت همواره همراه خود داشته باشید، برای راه اندازی باشگاه مشتریان خود، از سناریوهای پیچیده دوری کنید. مهم ترین اصل یک باشگاه مشتریان سادگی آن است. تنها در این حالت است که می توانید از عدم شکست باشگاه مشتریان مجموعه خود اطمینان حاصل کنید.

سناریو های پیچیده ای چون ارائه تخفیف 50 درصدی در ازای معرفی 5 مشتری جدید، از جمله سناریوهای پیچیده ای است که مورد استقبال مشتریان قرار نمی گیرد. اساس باشگاه مشتریان این است که از مشتری برای وفاداری قدردانی شود و چنین سناریو های سود جویانه ای خلاف ساز و کار یک باشگاه مشتریان می باشد.

ارائه خدمات و امتیاز به ازای کمترین تعامل مشتری با بنگاه اقتصادی، می تواند جایگزین سناریوهای پیچیده شود و موفقیت پروژه وفادار سازی مشتریان را به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانیم:
- اشتباهات رایج در اجرای باشگاه مشتریان (Loyalty Program Faults)
- مشکلات رایج در راه اندازی باشگاه مشتریان مراکز تجاری
- برنامه های وفادارسازی و آشنایی با انواع آن (Loyalty Types)کلیدواژه‌ها: برنامه وفادار سازی باشگاه مشتریان-طراحی یک باشگاه مشتریان-شکست باشگاه مشتریان-علت شکست باشگاه های مشتریان-چه عواملی باعث شکست باشگاه های مشتریان می شود؟-بازار رقابتی-وفادار سازی مشتریان- فاکتور-وفادار سازی-فروش محصول-مشتریان قدیمی- مشتری-علل شکست باشگاه مشتریان-برنامه های وفادارسازی