شهرنوین

حسابداری

رایانش ابری Cloud Computing

پردازش ابری یا رایانش ابری یا Cloud Computing به نوعی از رایانش اطلاق می گردد که مطابق با آن از منبع مشترک بهره گیری شده و همزمان به تعداد قابل توجهی کلاینت سرویس دهی می شود.

آنجا که از واژه ی رایانش ابری استفاده شود، با توجه به اینکه از ترکیب دو کلمه 'رایانش' و 'ابر' ایجاد شده‌ است، منظور از 'ابر' در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد (مانند داخل ابر) در نمودارهای شبکه‌های رایانه‌ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکهٔ اینترنت استفاده می‌شود. دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت همچون ابر جزئیات فنی‌اش را از دید کاربران پنهان می‌سازد و لایه‌ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می‌آورد.

به عبارت دیگر آنچه یک ارائه‌دهنده(سرور) خدمات نرم‌افزاری مبتنی بر رایانش ابری ارائه می‌کند، مثلا یک برنامه کاربردی تحت وب و آنلاین است که از طریق مرورگر وب یا نرم‌افزارهای دیگری که قادر به مرور وب باشند به کاربران عرضه می‌شود. نرم‌افزارهای کاربردی و اطلاعات آنها، بر روی سرورهای مشخص ذخیره شده و مبنی بر تقاضا در اختیار کاربران متعدد قرار می‌گیرند. از آنجا که سایر موارد فنی از دید کاربر مخفی می‌مانند و کاربران نیازی به آشنایی یا کنترل در مورد فناوری و زیرساخت استفاده شده در سرویس ابری که از آن استفاده می‌کنند ندارند، این نوع سرویس به سرویس ابری معروف است.

رایانش نیز ترجمه کلمه 'Computing' است که در بعضی متون به جای رایانش از محاسبات و پردازش استفاده شده‌است. البته محاسبات و پردازش معادل کاملی از این کلمه نیست. زیرا بر اساس تعریف واژه‌نامه‌های معتبر مانند آکسفورد، لانگمن این واژه به معنای استفاده از رایانه و عملیات رایانه‌ها یا اموری است که یک رایانه انجام می‌دهد و محاسبه و پردازش تنها یکی از این امور است. به‌طور نمونه یک رایانه همان‌طور که برای اجرای فرامین به محاسبه و پردازش می‌پردازد، به همین ترتیب مدارک و فایل‌ها را در هارد دیسک یا صفحه سخت خود ذخیره می‌کند، امکان ایجاد ارتباط میان افراد را فراهم می‌آورد که این امور چیزی بیش از یک محاسبه و پردازش صرف است.

بیشتر بخوانیم:
- نگاهی به جایگاه و اهمیت شغل «کارشناس پشتیبانی نرم افزار» در سازمان
- ERP و مزایای استفاده از آن
- حساب صندوق در هماکلیدواژه‌ها: پردازش ابری-رایانش ابری-Cloud Computing-منبع مشترک- ارائه‌دهنده(سرور) خدمات نرم‌افزاری-مبتنی بر رایانش ابری-سرویس ابری