شهرنوین

حسابداری

انبارداری یکپارچه و تحت وب در نرم افزار هما

ویژگی های خاص ماژول انبارداری هما از جمله انبارداری کاملا مکانیزه و یکپارچه با سایر بخش های سیستم، آن را متفاوت کرده است. پس از ثبت هرکالا می توان گزارش آن را به جزییات زمان و ساعت ثبت، انبار مورد ثبت، تعداد خارج شده از انبار و کارشناس مربوطه مشاهده کرد. پس از ثبت سند انتقال بین انبار، حواله و رسید انبارهای مبدا و مقصد در لیستی نمایش داده می شود. لیست کلیه عملیاتی که درانبارها انجام شده است را می توان مشاهده نمود.

لیست موجودی کالاهای #انبار جدولی است شامل موجودی، نقطه سفارش ، حداقل مجاز، فعال بودن یا نبودن هر کالا، که شامل جستجو وخط فرمان و فیلتر نقطه سفارش ، حداقل موجودی ، موجودی کافی کالا برای بهینه شدن جستجو می باشد.

از آنجا که موجودی کالاهای انبار باید در محل‌های امن و به صورت منظم نگهداری شود و به نحوی باشد که دسترسی به آن در مواقع لزوم به آسانی امکان پذیر باشد، نوع و مقدار مواد و حداقل و حداکثر موجودی هر یک از اقلام و همچنین نقطه سفارش مواد به طور مستمر باید مورد توجه انباردار قرار گیرد.

بیشتر بخوانیم: استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)

اجناس و کالاهای موجود در انبار اعم از موسسات تولید یا غیر تولیدی را می توان به پنج دسته به شرح زیر تقسیم نمود:

1. اجناس خریداری شده جهت فروش یا کالای بازرگانی : این سری از اجناس شامل اجناسی هستند که بدون هیچ گونه تغییری در آنها به بازار جهت فروش عرضه می گردد و به طور موقت در انبار نگاهداری می شود. مانند انبار فروشگاه ها و موسسات بازرگانی.

2. مواد خام یا مواد اولیه : شامل کلیه ی مواد اولیه قبل از ساخت محصول میانی یا نهایی.

3. مواد و لوازم مصرفی : مواد و لوازم مصرفی به موادی اطلاق می شود که به طور غیرمستقیم در تولید کالا دخالت دارد و یا در سازمان های تولیدی برای انجام خدمات جانبی مورد استفاده قرار داده می شود. این مواد بر اثر مصرف از بین می رود مانند کاغذ و مداد و یا وسایل بسته بندی در سازمانهای تولیدی.

4. مواد و لوازم در جریان ساخت : به موادی که مقداری تغییرات در مواد اولیه ی آن داده شده ولی هنوز به صورت کامل ساخته نشده است ، مواد و لوازم در جریان ساخت گویند.

5. کالای تمام شده آماده فروش : به کالاهایی گفته می شود که از نظر ساخت به مرحله ی تکمیلی رسیده و قابل عرضه به بازار باشد.

بیشتر بخوانیم:
- اهمیت و مزایای صحیح انبارداری
- نحوه تحریر دفاتر قانونی
- دریافت نسخه آزمایشی نرم افزار کسب و کار هُما
- حسابرسی داخلی چیست؟کلیدواژه‌ها: ماژول انبارداری هما- یکپارچه- حواله-رسید انبارهای مبدا و مقصد-نقطه سفارش-حداقل موجودی-موجودی کالاهای انبار-نقطه سفارش مواد- انباردار-اجناس خریداری شده جهت فروش یا کالای بازرگانی- مواد خام یا مواد اولیه-مواد و لوازم مصرفی-مواد و لوازم در جریان ساخت-کالای تمام شده آماده فروش