شهرنوین

حسابداری

مایکروسافت زبان برنامه نویسی GW-BASIC را متن باز کرد

GW-BASIC یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی قدیمی مایکروسافت است که افراد زیادی با آن خاطره دارند. ردموندی‌ به‌تازگی از متن‌باز‌شدن GW-BASIC خبر داده‌اند.

مایکروسافت در جریان برگزاری کنفرانس بیلد 2020 (Microsoft Build 2020) اعلام کرد که قصد دارد زبان برنامه‌نویسی GW-BASIC را متن‌باز (اوپن‌منبع) کند. در سال 1983، مایکروسافت GW-BASIC را برای رایانه‌ی IBM PC XT و دیگر دستگاه‌های سازگار، دردسترس قرار داد. GW-BASIC بر پایه‌ی زبان برنامه‌نویسی سطح بالای BASIC و با اتکا بر ابزار Advanced BASIC/BASICA شرکت IBM ساخته شده است. 

به‌لطف تصمیم اخیر مایکروسافت، از این پس می‌توانید با ورود به گیت‌هاب به کد منبع زبان برنامه‌نویسی GW-BASIC مایکروسافت دسترسی پیدا کنید. کد منبع GW-BASIC به زبان اسمبلی نوشته شده است. مایکروسافت در اطلاعیه‌ی جدید خود به دلایل متن‌باز‌کردن زبان‌ برنامه‌نویسی موردبحث اشاره می‌کند. ردموندی‌ها می‌گویند برای اهداف آموزشی، GW-BASIC را متن‌باز کرده‌اند. با مراجعه به وبلاگ رسمی مایکروسافت می‌توانید به‌شکلی بهتر از ابعاد تصمیم جدید این شرکت مطلع شوید. 

پیش‌تر در سال 2014 مایکروسافت به‌عنوان بخشی از قرارداد همکاری‌اش با موزه‌ی تاریخ رایانه از متن‌بازشدن سیستم‌عامل MS-DOS خبر داده بود. به‌علاوه در سال 2018 این شرکت باری دیگر سیستم‌عامل موردبحث را متن‌باز کرد و کد منبع آن را در گیت‌هاب دردسترس قرار داد. ردموندی‌ها در راستای جدیدترین تلاش‌هایشان برای استقبال از دنیای متن‌باز، یکم خردادماه از متن‌باز‌شدن فریم‌ورک فلوئید خبر دادند. 

شما کاربران همدیگه چه دیدگاهی درمورد متن‌باز‌شدن GW-BASIC دارید؟

منبع mspoweruser

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده